Wybierz swoją kolorystykę
   
Bilans czterolatka to doskonała okazja, by skontrolować i ocenić rozwój dziecka, wychwycić ewentualne nieprawidłowości i zaburzenia w jego rozwoju. To również dobry czas na zadanie lekarzowi wszystkich, nurtujących Cię pytań na temat zdrowia Twojej pociechy.

Bilans czterolatka to moment w którym lekarz sprawdza czy rozwój dziecka jest prawidłowy. Wizyta kontrolna czterolatka u pediatry prawdopodobnie potrwa dłużej niż wizyta, kiedy maluszek jest chory. Teraz lekarz zbada dużo dokładniej Twoje dziecko.

Przygotuj sięWarto dobrze przygotować się do wizyty u pediatry. Przede wszystkim spisz wszystkie nurtujące Cię pytania. Bilans czterolatka to świetna okazja, by porozmawiać z pediatrą o wszelkich wątpliwościach czy spostrzeżeniach, dotyczących zdrowia i rozwoju Twojej pociechy. Zanim wybierzecie się na badanie, uprzedź malucha po co idziecie do lekarza i jak badanie będzie wyglądać. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą książeczki zdrowia!

Szczegółowe badanieNa bilans czterolatka powinnaś się zgłosić, kiedy malec jest zdrowy. Pediatra między innymi:

-Zmierzy i zważy dziecko. Specjalista naniesie wyniki badania na siatki centylowe i sprawdzi czy waga i wzrost mieszczą się w normach – ważne, aby obydwa parametry nie różniły się od siebie o więcej niż jeden przedział.
-Sprawdzi czy dziecko dobrze widzi i słyszy. W tym celu maluszek może zostać poproszony o odczytanie literek bądź rozpoznanie zwierzątek na tablicy. Twoja pociecha może zostać poproszona również o powtórzenie zdania, które pediatra wypowie szeptem. Ty możesz być zapytana o infekcje związane z zapaleniem ucha- nawracające mogą bowiem być przyczyna uszkodzenia słuchu.
-Sprawdzi postawę malucha. Lekarz dokona oceny, czy dziecko jest prawidłowo zbudowane. Sprawdzi, jak wygląda klatka piersiowa oraz czy kręgosłup jest prosty a łopatki symetryczne. Pediatra oglądnie również nóżki pod kątem ewentualnych nieprawidłowości (płaskostopie, koślawe kolanka). Lekarz będzie obserwował jak dziecko się porusza.
-Oceni rozwój mowy. Lekarz po krótkiej rozmowie z dzieckiem sprawdzi, czy malec nie potrzebuje konsultacji u logopedy.
-Obejrzy ząbki maluszka. Sprawdzi czy nie rozwija się na ich próchnica oraz czy ewentualne ubytki są wyleczone.
-Sprawdzi czy zostały wykonane szczepienia, zgodne z obowiązującym kalendarzem szczepień.

Wyniki badań lekarz wpisuje do książeczki zdrowia maluszka. Następny bilans już za dwa lata!


poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ