Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 32 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 32

Rodziłaś już wcześniej dziecko? Jeśli tak, to pamiętaj, że pierwszy poród nie przesądza o tym, jak będzie wyglądał kolejny.

Dziecko

Płuca Twojego dziecka to ostatni organ, który jeszcze przygotowuje się do samodzielnego funkcjonowania po porodzie. Gdyby maluszek przyszedł na świat w tej chwili, być może potrafiłby już sam oddychać. Oczywiście najlepiej będzie, jeśli Twój szkrab posiedzi sobie jeszcze troszkę w Twoim brzuchu.
Coraz mniej miejsca na spektakularne akrobacje! Malec raczej się wierci niż wykonuje gwałtowne ruchy. Płyn owodniowy (jest go teraz około jednego litra) ułatwia mu obracanie główką w dół i z powrotem.
Dziecko często śpi, a ruchy jego gałek ocznych w fazie snu REM świadczą o przeżywaniu marzeń sennych. Maluch bardzo lubi słyszeć Twój głos i bicie Twojego serca. Nic dziwnego, jeśli po porodzie najszybciej będzie się uspokajał w Twoich ramionach. Znajomy głos da mu poczucie bezpieczeństwa.
Teraz malec waży ok. 1800 gram, i ma ok. 30 cm (a z wyprostowanymi nóżkami aż 41 cm!).

Ty

Teraz możesz zauważyć zwiększoną ilość białawej wydzieliny, która wydostaje się z Twojej pochwy. To nic groźnego. Jeśli jednak ten stan Cię niepokoi, skonsultuj się z lekarzem – sprawdzi czy wydzielina nie jest efektem zakażenia. Czujesz że nogi Ci się plączą? Uważaj, nie trudno teraz o upadek! Obecnie masz słabe poczucie równowagi, a Twoje wiązadła stawowe uległy rozluźnieniu. Jeśli zdarzy Ci się upaść, nie panikuj. Prawdopodobnie Twojemu dziecku nic się nie stało. Chronią go płyn owodniowy, błony, mięśnie macicy i jamy brzusznej. Pomimo iż maleństwo jest przypuszczalnie całe i zdrowe, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Zapewne zechce Cię zbadać i sprawdzić czynność serca dziecka. Jeśli po upadku zaobserwujesz krwawienie z pochwy, wyciekający płyn owodniowy lub skurcze macicy, natychmiast jedź do szpitala lub wezwij pogotowie.

To ważne!

Często myślisz o czekającej Cię odpowiedzialności. Zadajesz sobie pytanie, jak poradzisz sobie będąc jednocześnie żoną, matką i panią domu. Spokojnie, nie musisz być perfekcyjna w każdym calu. Partner na pewno zrozumie dlaczego nie ugotowałaś zupy lub dlaczego nie ma wyprasowanej koszuli. Już teraz przedyskutuj z nim te kwestie i podziel się swoimi obawami.
Tagi: badania w ciąży, ciąża, infekcje w ciąży, zdrowie w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ