Wybierz swoją kolorystykę
   
W Polsce powstaje pierwszy w naszym kraju bank mleka kobiecego. To duża szansa dla dzieci, których matki z przyczyn losowych nie mogą karmić naturalnym pokarmem.

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla każdego dziecka: zdrowego i chorego. Banki mleka stwarzają równe szanse wszystkim dzieciom w dostępie do naturalnego pokarmu mamy, choćby niespokrewnionej.

Karmienie niemowląt naturalnym pokarmem jest także możliwe dzięki bankowi mleka. Dla wcześniaków i nie tylko

Wyniki badań pokazują, jak cenny wpływ na zdrowie i rozwój noworodka, zwłaszcza tego urodzonego przed czasem, ma pokarm płynący z kobiecych piersi. Zmniejsza ryzyko sepsy i martwiczego zapalenia jelit, przyspiesza dojrzewanie przewodu pokarmowego, wspomaga rozwój układów wewnętrznych. Bank mleka w Polsce powstaje głównie z myślą o wcześniakach. Dla nich kobiece mleko to często szansa na prawidłowy rozwój a nawet przeżycie. Oczywiście z mleka korzystają również starsze niemowlęta, np. po operacjach chirurgicznych czy chemioterapii.

Bezpieczeństwo ponad wszystkoPokarm pochodzący z banku mleka jest absolutnie bezpieczny. Dzięki procesowi pasteryzacji nie stanowi on żadnego zagrożenia epidemiologicznego, a jednocześnie na tyle zachowuje swoje właściwości odżywcze i immunologiczne, że pozostaje optymalnym pokarmem nawet dla niespokrewnionego dziecka. Bank prowadzi rekrutację dawczyń wyłącznie wśród zdrowych matek karmiących własne dzieci, odbiera od nich pokarm, a następnie, po przeprowadzeniu serii kontrolnych badań i pasteryzacji, przekazuje go potrzebującemu dziecku, którego mama nie może samodzielnie karmić. Kobieta nie może zostać dawczynią, w przypadku gdy przeszła transfuzję krwi lub przeszczep narządów a także gdy jest nosicielką wirusa żółtaczki typu B oraz C, wirusa HIV, HCV, wirusa ludzkiej białaczki z komórek T, kiły oraz gruźlicy.

Bank mleka w PolsceNa całym świecie powstają banki mleka, które z powodzeniem funkcjonują w porozumieniu ze szpitalnymi oddziałami pediatrycznymi i neonatologicznymi. „Placówka banku mleka w Warszawie jeszcze nie działa, gdyż jesteśmy na etapie załatwiania spraw formalno-prawnych, związanych z zalegalizowaniem honorowego oddawania pokarmu w procedurach medycznych i polskim prawie. Po uruchomieniu modelowej placówki w Warszawie zamierzamy otworzyć laboratoria w innych miastach - optymalnym rozwiązaniem jest istnienie lokalnych banków mleka na potrzeby poszczególnych oddziałów noworodkowych” - mówi jedna z autorek pomysłu, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Banku Mleka Kobiecego Aleksandra Wesołowska. Więcej informacji na temat banku mleka w Polsce na stronie stowarzyszenia: www.bankmleka.pl

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ