Wybierz swoją kolorystykę
   
Skóra alergika jest dużo bardziej delikatna i wrażliwa niż u dzieci, które nie mają skłonności do uczuleń. Jeśli Twoja pociecha jest alergikiem, musisz dbać o jej skórę w sposób szczególny.

Pielęgnacja skóry alergika wymaga szczególnych starań. Zewnętrzna warstwa skóry zdrowego noworodka zbudowana jest z komórek, które ściśle przylegają do siebie. W ten sposób tworzą dobrą barierę ochronną, która chroni mały organizm przed bakteriami czy alergenami. Skóra alergika jest przesuszona, a więc ten ochronny mur jest naruszony. Na skutek tego, wszystkie szkodliwe czynniki przenikają w głąb skóry, powodując stan zapalny. Odpowiednia jej pielęgnacja, polegająca na nawilżaniu i natłuszczaniu, pomaga odbudować barierę ochronną – skóra staje się gładka i elastyczna.

Dobre kosmetykiJeśli Twój maluszek jest alergikiem, nie wszystkie kosmetyki przeznaczone dla dzieci będą mu służyły. Jego skóra jest bowiem bardziej wymagająca i skłonna do podrażnień. Najlepiej, jeśli przed użyciem jakiegokolwiek kosmetyku przetestujesz go na niewielkim fragmencie skóry dziecka. Jeśli w miejscu zastosowania kosmetyku nie pojawi się wysypka czy zaczerwienienie, możesz użyć go na większych partiach ciała. Wprowadzając nowy kosmetyk do codziennej pielęgnacji skóry, unikaj nowości w diecie maluszka – w razie jakiejkolwiek reakcji organizmu w postaci zmian na skórze, nie będziesz wiedziała co je tak naprawdę wywołało.
Dokonując wyboru kosmetyku dla małego alergika patrz, czy produkt ma odpowiednie atesty. Najlepiej by kosmetyk nie zawierał barwników ani substancji zapachowych. Ważne, aby jego PH było lekko kwaśne (5,5).

Do kąpieliKąpiel alergika nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Do wanienki nalej letniej wody. Zbyt ciepła dodatkowo wysuszy skórę. Nie musisz dodawać żadnych płynów do wody, pod warunkiem że po zakończonej kąpieli odpowiednio natłuścisz i nawilżysz skórę. Warto jednak dodać do wody odrobinę specjalnego olejku lub emulsji które wygładzają skórę. Takie kosmetyki warto kupić w aptece. Raczej unikaj płynów do kąpieli z dodatkiem rumianku – mogą podrażnić skórę. Do mycia główki i ciałka maluszka najlepiej używać tzw. mydeł bez mydła – oczyszczają i zmiękczają naskórek. Eliminują również niekorzystny wpływ twardej wody na skórę małego alergika.

Po kąpieliPo kąpieli warto dodatkowo zadbać o wrażliwą skórę dziecka. Podstawą pielęgnacji są środki natłuszczające i nawilżające. Delikatne kremy czy mleczka najlepiej delikatnie wcierać w jeszcze wilgotną skórę malucha – wtedy działanie kosmetyków jest najefektywniejsze.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ