Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 30 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 30

Czy wybrałaś już szpital, w którym będziesz rodzić? Świetnie! Być może to najlepszy czas, aby go odwiedzić. Będziesz miała okazję obejrzeć blok porodowy i poznać zwyczaje panujące w szpitalu.

Dziecko

Szkielet Twojego dziecka wyraźnie twardnieje. Dojrzewają płuca oraz mięśnie. Mózg nadal rozwija się w zadziwiającym tempie, nabierając pomarszczonego wyglądu – dzięki powstającym zwojom, w mózgu mieści się więcej komórek. Przez delikatną skórę nie widać już siateczki naczyń krwionośnych.
Na tym etapie niektóre maluchy przyjmują tzw. pozycję embrionalną (krzyżują ręce i podkurczają nóżki). Zdarza się, iż ustawiają się główką w dół i tak już pozostają aż do porodu. Jeśli Twoje dziecko nie jest tak ułożone, nie ma się czym martwić. W tym stadium maluch może się jeszcze obracać i będzie to robić do 35 lub 36 tygodnia. Po tym czasie w większości wypadków dzieci mają skierowaną główkę w dół i czekają, gotowe do porodu.
Obecna waga Twojego maluszka to ok. 1350 gram, wzrost ok. 28 cm.

Ty

Czujesz się zmęczona. Teraz jest sporo powodów, aby tak się właśnie czuć. Po pierwsze jesteś o wiele cięższa a rosnący brzuch często uniemożliwia przybranie wygodnej pozycji do spania. Twój umysł obciążony jest obawami i planami dotyczącymi Twojego dziecka.
Nie ignoruj objawów zmęczenia. Odpoczywaj i relaksuj się, kiedy tylko jest ku temu okazja. Siły pozostaw na czas porodu – będą Ci naprawdę potrzebne!
Teraz twoje kostki mogą być mocno opuchnięte, zwłaszcza gdy jest ciepło. Aby złagodzić dolegliwość dużo pij, ubieraj ściągające rajstopy i wypoczywaj z nogami uniesionymi ku górze. Możesz bardziej się pocić, zwłaszcza w nocy. Aby zminimalizować dyskomfort często bierz prysznic, kup dobry dezodorant, wkładaj przewiewne ubrania.

To ważne!

Niezwykle istotną sprawą w trzecim trymestrze jest właściwie zbilansowany jadłospis przyszłej mamy. A to dlatego, że teraz maluszek pobiera substancje odżywcze bezpośrednio od Ciebie. Wapń potrzebny jest mu do budowy kości a żelazo zasila jego zapasy, które muszą mu wystarczyć na pierwsze 6-9 miesięcy po narodzinach. Spożywaj więc produkty bogate w te składniki, nie zapomnij również o produktach zawierających białko i witaminę C – Twoje dziecko ma ogromne zapotrzebowanie również na te składniki. Kontroluj swoje ciśnienie tętnicze oraz wagę.
Tagi: ciąża, ciśnienie w ciąży, dieta w ciąży, pocenie w ciąży, witaminy w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ