Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 29 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 29

Jeśli wybierasz się do lekarza, najprawdopodobniej od teraz zaleci Ci wizyty co dwa tygodnie. Od ósmego miesiąca ciąży, będziesz odwiedzała ginekologa raz na tydzień.

Dziecko

Twoje dziecko coraz bardziej przypomina noworodka. Jego skóra jest już gładsza i jaśniejsza. Malec obrasta w tłuszczyk, choć jest jeszcze dość drobny. Tkanka tłuszczowa stanowi jedynie 2-3 procent wagi całego ciała. Mózg nadal się rozwija – tłusta ochronna otoczka pokrywa włókna nerwowe. Dzięki temu, impulsy nerwowe przekazywane są szybciej, zwiększając zdolność do uczenia się. U Twojego malucha wykształcony jest zmysł odczuwania temperatury. Oczywiście dziecko nie potrafi jeszcze przejąć kontroli nad procesem regulowania temperatury swojego ciała, ale ma jeszcze troszkę czasu, aby się tego nauczyć. W maleńkich płucach wykształcona jest już większość mniejszych przewodów oddechowych i pęcherzyków płucnych. Nadal wytwarzany jest surfaktant, zapobiegający zapadaniu się pęcherzyków płucnych przy wydechu.
W tym tygodniu waga to ok. 1250 gram, wzrost ok. 27 cm, a przy wyprostowanych nóżkach ok. 37 cm!

Ty

Twoja macica cały czas wypełniona jest płynem owodniowym. Spełnia on bardzo ważną funkcję, chroniąc przede wszystkim dziecko przed urazami (dzięki temu Twój maluszek jest bezpieczny, jeśli np. upadniesz) oraz zapewniając stałą temperaturę. Z biegiem czasu ilość płynu zmniejsza się, co oznacza, że łatwiej będziesz odczuwać energiczne kopnięcia Twojego maluszka. Czy mały wiercipięta nie pozwala Ci wieczorami zasnąć? Tak to już jest, szkrab śpi w dzień a wieczorem kiedy Ty już jesteś zmęczona, rozpoczyna harce w Twoim brzuchu. Czasem kopnięcia są tak silne, że aż podskakujesz z bólu, kiedy maluch upatrzy sobie Twoje żebra bądź pęcherz moczowy.
Jeśli męczą Cię bóle pleców, pomóc może masaż – najlepszy, zrobi Ci wykwalifikowany fizjoterapeuta.

To ważne!

Teraz, kiedy obecność dziecka w Twoim życiu staje się niemal namacalna, coraz bardziej martwisz się o jego stan zdrowia. Jeśli coś wzbudza w Tobie obawy, nie wahaj się powiedzieć o tym lekarzowi. Ginekolog z pewnością rozwieje Twoje przypuszczenia, gdyż niepokojące Cię symptomy prawdopodobnie nie oznaczają nic groźnego.
Dbaj o siebie. Rób regularnie badania krwi oraz moczu. Czas na wizytę kontrolną dentysty. Lepiej teraz wyleczyć ewentualny ubytek, potem może nie być na to czasu.
Tagi: badania w ciąży, ból pleców w ciąży, ciąża, masaż w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ