Wybierz swoją kolorystykę
   
Patrzysz na inne dzieci i porównujesz stopień rozwoju swojego szkraba z innymi maluszkami. I zamartwiasz się: bo jeszcze nie raczkuje, bo nie mówi, bo nie chodzi…. Przeczytaj, czy faktycznie jest się czym niepokoić.

Rozwój dziecka przebiega bardzo indywidualnie, czasem maluch raczkuje, mówi później niż inne dzieci. Nie ząbkuje

Z czułością patrzysz jak Twoje maleństwo uśmiecha się do Ciebie, ale martwisz się że w tej ukochanej buzi nie ma jeszcze ani jednego ząbka? Spokojnie, ząbki na pewno wyrosną. Tak to już jest, że pierwszy ząbek może się „wykluć” już w 4 miesiącu ale i w 11 – i tak późne ząbkowanie nie jest niczym nieprawidłowym. Ząbkowanie w dużym stopniu jest cechą dziedziczną. Jeśli Twojemu maluszkowi późno wyrosły mleczaki, prawdopodobnie zęby stałe również pojawią się później. Do lekarza zgłoś się, jeśli maluszek skończył roczek i nie ma objawów ząbkowania. Najlepszym specjalistą będzie pedodonta ( dentysta dziecięcy).

Nie raczkujeTo mit, ze dzieci w wieku 7 miesięcy powinny zacząć raczkować. Niektóre rzeczywiście zaczynają się samodzielnie przemieszczać, ale wiele z nich rozpoczyna naukę raczkowania później. Większość opanowuje tę umiejętność między 7-10 miesiącem życia. Ale są i maluszki, które opuszczają ten etap rozwoju. Dla spokojnego sumienia zgłoś się do lekarza, jeśli Twój szkrab ukończył 10 miesięcy a nie potrafi się w żaden sposób samodzielnie się przemieszczać (pełzając, raczkując itp.).

Nie chodziPrzyjęło się, że na pierwsze urodziny dziecko powinno już chodzić. Bzdura. Wprawdzie są maluchy które próbują stawiać pierwsze kroki przed ukończeniem 12 miesiąca życia, ale większość z nich opanowuje tę umiejętność między 14 a 16 miesiącem. Czasami maluszkom które świetnie raczkują najzwyczajniej w świecie nie chce się wstawać, bo przemieszczanie na czworaka jest dla nich wygodne i bezpieczne. Nie poganiaj maluszka i nie zmuszaj go do chodzenia. W pewnym momencie z pewnością wstanie i przedrepta kilka kroków. Do lekarza zgłoś się z półtorarocznym smykiem, który nie potrafi zrobić samodzielnie kilku kroków.

Nie mówiZ przykrością patrzysz jak dzieci Twoich koleżanek recytują wierszyki, podczas gdy Twoje dziecko potrafi powiedzieć tylko słowa dźwiękonaśladowcze typu „ ko ko” czy „kwa kwa”. Nie martw się. Dzieci zaczynają mówić w różnym wieku. Są szkraby, które jeszcze przed ukończeniem 2 roku życia płynnie mówią a są i 3 letnie, które nie potrafią wypowiedzieć prostego zdania. Najważniejsze, żeby maluch rozumiał co do niego mówisz. Jeśli tak jest, nie ma powodów do zmartwień. Jeśli jednak malec ma półtorej roczku i wszystko wskazuje na to że nie rozumie mowy, idź do lekarza. Być może szkrab ma problemy ze słuchem.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ