Wybierz swoją kolorystykę
   
Jeśli należysz to tych kilku procent kobiet, u których wykryto w ciąży cukrzycę, nie panikuj. Stosując się do wskazówek lekarza, masz ogromną szansę na urodzenie zdrowego dziecka.

Cukrzyca ciążowa ma wiele przyczyn i dotyka kilka procent kobiet w ciąży. Żadne z przeprowadzonych badań naukowych nie wyjaśniają w stu procentach, jakie są przyczyny cukrzycy u ciężarnych kobiet. Niektóre z nich wskazują na uwarunkowaną genetycznie nieprawidłową pracę trzustki. Inne natomiast winą obarczają hormony, które w okresie ciąży prawdopodobnie powodują oporność tkanek na insulinę. To być może dlatego niektórym przyszłym mamom rośnie poziom cukru we krwi. Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi cukrzycy w okresie ciąży są: nadmierna otyłość ciężarnej, wiek powyżej 35 lat oraz przypadki cukrzycy w kręgu najbliższej rodziny.

Ważne badaniaNa szczęście współczesna medycyna pozwala na wczesną diagnozę cukrzycy u przyszłych mam. Dlatego już po pierwszej wizycie, kiedy lekarz potwierdzi ciążę, otrzymasz skierowanie na badanie poziomu cukru we krwi. Jeśli wynik będzie prawidłowy, to pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży dostaniesz skierowanie na test obciążenia glukozą. Jeśli wynik będzie nieprawidłowy, test będziesz musiała wykonać już na początku ciąży. Na czym on polega? Po pobraniu krwi (musisz być na czczo) otrzymasz do wypicia glukozę rozpuszczoną w wodzie. Po dwóch lub trzech godzinach, znów będziesz mieć pobraną krew w celu oznaczenia w niej poziomu glukozy.

Co ze mną?Jeśli masz problem z poziomem cukru we krwi, wówczas pozostaniesz pod ścisłą kontrolą lekarską. W wyjątkowych sytuacjach możesz przez jakiś czas pobyć w szpitalu ale na ogół nie jest to konieczne. Regularnie będziesz musiała poddawać się badaniu KTG. Poród może się odbyć drogami natury, o ile lekarz nie wykrył innych nieprawidłowości, kwalifikujących Cię do cesarskiego cięcia.

Co z dzieckiem?Jeśli stosujesz się do zaleceń lekarza, masz takie same szanse na urodzenie zdrowego dziecka jak kobieta, która ma prawidłowy poziom glukozy we krwi. Jeśli natomiast zlekceważysz sprawę, dziecko może mieć kłopoty. Maluch może urodzić się za duży (nadmiar glukozy powoduje bardzo szybki przyrost małego organizmu). To niewątpliwie zwiększa prawdopodobieństwo przedłużonego porodu a także urazów okołoporodowych. Nieleczona cukrzyca w ciąży może spowodować niedojrzałość niektórych narządów dziecka, a po porodzie wywołać ostrą żółtaczkę noworodkową.

Cukier po kontroląJeśli masz problem z glukozą, lekarz diabetolog zaleci Ci stosowanie odpowiedniej diety. Będziesz musiała nauczyć się mierzyć gleukometrem poziom cukru, a jeśli zaistnieje konieczność – dawać sobie zastrzyki z insuliny. Specjalista z pewnością zaleci Ci również aktywność fizyczną.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ