Wybierz swoją kolorystykę
   
Planowałaś lub nie. Stało się – jesteś w ciąży. Martwisz się, czy Twój organizm wytrzyma trudy kolejnej ciąży. W końcu nie tak dawno rodziłaś pierwsze dziecko…

Następna ciąża po ciąży to duże obciążenie dla organizmu młodej mamy. Ciąża po ciąży – to się zdarza. Sprawdź, na co powinnaś zwrócić obecnie szczególną uwagę. W końcu teraz jesteś odpowiedzialna nie tylko za swoją pierwszą pociechę, ale również za tę drugą, rozwijającą się w Twoim brzuszku.

Podwójne obciążenieNiedawny wysiłek związany z ciążą i porodem to duże obciążenie dla Twojego organizmu. Druga ciąża to kolejne, duże wyzwanie dla Ciebie. Dlatego jak najszybciej odwiedź ginekologa i stosuj się ściśle do jego zaleceń. Przyjmuj witaminy i mikroelementy, które przepisze Ci specjalista.

Karmienie piersiąJeśli karmisz piersią a test ciążowy pokazał znów dwie kreski, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, kolejna ciąża to dla Twojego organizmu duży wysiłek. Jeśli dodatkowo karmisz piersią starszą pociechę, wysiłek ten jest naprawdę ogromny. Zwróć więc szczególną uwagę na to co jesz – w Twojej diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w żelazo, witaminy i mikroelementy. Pamiętaj, że ciąża może trochę zahamować laktację. Dlatego być może będzie potrzeba dokarmiania kilkumiesięcznego maluszka mlekiem modyfikowanym. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Ale są sytuacje, kiedy lekarz może Ci zlecić odstawienie malucha od piersi. Może się tak zdarzyć, jeśli ciąża jest zagrożona. Podczas ssania Twojej brodawki przez malca, w Twoim organizmie uwalnia się oksytocyna, która może wywołać skurcze macicy, a co za tym idzie - poród przedwczesny.

Zwolnij tempoNie ma co ukrywać, że ciąża stanowi ogromny wysiłek dla organizmu. Aby uniknąć kłopotów, postaraj się regularnie ćwiczyć. Nie noś ciężkich zakupów a starszemu maluszkowi wytłumacz, dlaczego nie możesz go wziąć na ręce. Przecież możesz mu okazywać uczucia w inny sposób. Weź go na kolana, przytulaj i całuj. Teraz wybierajcie spokojniejsze zabawy.
Rób tyle, na ile pozwala Ci organizm. Nic się nie stanie jeśli mąż będzie wyrzucał śmieci a podłoga nie będzie błyszczeć każdego dnia. Zmęczona obowiązkami nad niemowlęciem, masz prawo do odpoczynku. Staraj się relaksować w każdej wolnej chwili, np. gdy maluszek pójdzie spać. Dużo spaceruj – wyjdzie to na dobre Tobie i obojgu dzieciom.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ