Wybierz swoją kolorystykę
   
Nie ma rodziców, którzy w ogóle się nie kłócą. W każdym związku konflikty są rzeczą naturalną. Najlepiej jednak rozwiązywać je bez agresji i złych emocji – dla dobra swojego i dziecka.

Kłócić się mądrze – czy to w ogóle możliwe? Tak! Spory pomiędzy partnerami mogą nawet rozwijać ich wzajemne relacje i uczyć dziecko tworzyć w przyszłości szczęśliwe związki.

Rodzice czasem nie są w stanie opanować emocji kłócąc się przy dziecku, jedna trzeba wiedzieć czego nie należy mówić. Lepiej zapobiegać

Po pierwsze nie tłamś w sobie niezadowolenia. Jeśli partnerka denerwuje Cię, bo znów zostawiła porozrzucane kremy w łazience, powiedz jej o tym. Kumulowane w sobie negatywne emocje wcześniej czy później wybuchną i to ze zdwojoną siłą. A wtedy awantura gotowa. Zresztą zupełnie niepotrzebnie - omawianie na bieżąco problemów, pozwala uniknąć poważnej kłótni, która jest efektem niewyjaśnionych spraw z przeszłości.

Opanuj emocjeJeśli dochodzi z partnerką do konfliktu, warto opanować emocje. Słuchaj co ma do powiedzenia i przyjmuj argumenty. Daj jej dojść do głosu. Nie udzielaj złotych rad, raczej mów o swoich emocjach. Zamiast więc mówić: „Mogłabyś być bardziej odpowiedzialna i załatwić choć jedną rzecz związaną z remontem” powiedz: „ Jestem zmęczony załatwianiem kwestii remontu mieszkania. Może ja zajmę się dzieckiem, a ty zadzwoń do malarza?” Ważne, aby nie krytykować partnerki tylko jej zachowanie i to w konkretnej sprawie. Unikaj stwierdzeń: „Bo ty zawsze” lub „Bo Ty nigdy”. Nie porównuj jej do innych kobiet. Stwierdzenie typu: „”Gdybyś była tak zorganizowana jak żona Wojtka, nie kłócilibyśmy się” jest absolutnie niedopuszczalne!

Uwaga na maluszkaUnikanie sporów to ciężka praca i wielka sztuka. Konflikty zdarzają się w każdej rodzinie i często nie da się uniknąć wymiany zdań przy dziecku. Pamiętaj jednak, że dzieci do 2 roku życia każdy konflikt miedzy rodzicami traktują jako życiową katastrofę. Dlatego kąśliwe uwagi, podniesiony głos czy agresja w stosunku do partnerki są niedopuszczalne, gdy w pobliżu znajduje się maluch. Starsze dziecko nie musi być już pod tak wielką ochroną. Może przyglądać się sprzeczce rodziców, o ile Ci postępują w sposób prawidłowy: nie krzyczą, nie poniżają się nawzajem i nie mówią źle o innych członkach rodziny. Pamiętaj, że maluch, jeśli był świadkiem sporu, musi widzieć jak się godzicie. Zawsze mu wytłumacz, że mimo konfliktu nadal kochacie siebie i jego. W obecności dziecka warto przyznać się do błędu .Jeśli będziecie się kłócić umiejętnie, szkrab zauważy, że świat nie jest idealny, że konflikty występują. Nauczy się je umiejętnie rozwiązywać, o ile dacie mu dobry przykład. W przyszłości nie będzie się bał konfrontacji i będzie tworzył lepsze związki z innymi ludźmi.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ