Wybierz swoją kolorystykę
   
Pielęgnacja wcześniaka w zasadzie nie różni się niczym od zabiegów higienicznych u donoszonego niemowlęcia. Jednak u maluszka urodzonego przed czasem, muszą być one wykonywane ze szczególną delikatnością i dokładnością.

Dzieci, które przyszły na świat przed 37 tygodniem ciąży mają niezwykle delikatną, cienką i wrażliwą skórę. Nie ma ona jeszcze w pełni rozwiniętej warstwy rogowej oraz gruczołów. Tkanka podskórna jest skąpa, praktycznie nie ma w niej tłuszczyku. Skóra jest wrażliwa, poddana na podrażnienia i otarcia. To wszystko sprawia, iż przez skórę wcześniaka łatwiej przenikają bakterie, toksyny czy substancje zawarte w kosmetykach. Do tego dochodzi jeszcze zasadowy odczyn skóry maluszka, stwarzający idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów.

Pielęgnacja pupy wcześniaka musi być wykonywana dokładnie i delikatnie. Odpowiednia pielęgnacja

Z uwagi na to, iż skóra wcześniaka jest bardzo delikatna, powinnaś wyeliminować z otoczenia wszystkie czynniki, które mogłyby jej zaszkodzić: wiatr, słońce czy mróz. Często zmieniaj pieluchy, zainwestuj w te lepsze – dobrze chłoną wilgoć. W aptekach czy supermarketach kupisz pieluszki przeznaczone specjalnie dla wcześniaków. Przy zmianie pieluszki dokładnie myj pupę maluszka (za pomocą wody lub wilgotnych chusteczek) i starannie ją osuszaj. Przy zabiegach pielęgnacyjnych bądź niezwykle ostrożna i delikatna. Zbyt mocne tarcie wacikiem czy chusteczką, może spowodować podrażnienia a nawet skaleczenia. Kupując kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry wcześniaka, wybieraj te, przeznaczone dla alergików lub specjalnie dla wcześniaków. Najlepiej, aby były jak najmniej perfumowane. Pielęgnując ciało dziewczynki pamiętaj, aby nakładać krem tylko na skórę, omijając błony śluzowe narządów rodnych.

Akcja - reakcjaMoże się zdarzyć, iż pomimo starannej pielęgnacji, na skórze maluszka pojawią się odparzenia. Jeśli tak się stanie, najważniejsza sprawą jest szybkie działanie. Skóra wcześniaka jest tak delikatna, iż odparzenia szybko mogą się przekształcić w pieluszkowe zapalnie skóry – a to już poważna sprawa. Rozległy, czerwony (często z ropnymi grudkami) rumień, może być dla maluszka bardzo bolesny. Jeśli stan skóry malca niepokoi Cię, skontaktuj się z pediatrą. Pamiętaj, że typowe metody leczenia odparzeń u dzieci urodzonych o czasie (jak np. wietrzenie czy smarowanie pupy tłustym kremem chroniącym przed odparzeniami), w przypadku wcześniaka mogą nie zdać egzaminu. A to dlatego, iż skóra wcześniaka jest jeszcze bardzo niedojrzała i nie potrafi szybko reagować.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ