Wybierz swoją kolorystykę
   
Wróciliście ze szpitala: Ty i Twoje maleństwo. Dla Ciebie wszystko jest znajome: łóżko, łazienka czy kuchnia. Dla maluszka wszystko to jest nowością. Jak pomóc mu się oswoić z nowym otoczeniem?

Dawne mieszkanko maluszka było ciasne i przytulne. Wypełniało je ciepło i cisza. To tutaj, w Twoim brzuchu, szkrab mieszkał 9 miesięcy, a teraz został zmuszony przez naturę do opuszczenia miłego gniazdka. Nowy świat może mu się wydawać wielki i zimny…

Noworodek musi się oswoić z nowym otoczeniem, dlatego powoli pokazuj mu nowe miejsca. Bliskość mamy najważniejsza

Po narodzinach, bliskość ukochanej mamy jest dla maluszka jedną z najważniejszych rzeczy. W jej ramionach czuje się bezpiecznie. Nic dziwnego. Szkrab przez większość życia płodowego słyszał Twój głos, więc jest z nim oswojony. Jeśli maluszek po przyjeździe do domu jest niespokojny, sprawdź czy ma suchą pieluszkę i czy nie jest głodny. Jeśli teoretycznie wszystko jest w porządku, weź go na ręce. Maluch po prostu potrzebuje Twojej bliskości. Jeśli będziesz go często przytulać, będzie się czuł bezpiecznie. Twój głos go wyciszy i uspokoi. W chwilach czuwania, pokazuj maluszkowi kolejne pomieszczenia w domu i mów do niego łagodnie. Może wydawać się to dziwne, ale tym sposobem szkrab szybciej oswoi się z nowym domem.

Nie za głośnoPostaraj się, aby w domu gdzie przebywa noworodek nie było zbyt dużego hałasu. Nie oznacza to oczywiście, że w mieszkaniu ma panować absolutna cisza. Maleństwu na pewno nie będzie przeszkadzał ani w miarę cicho puszczony telewizor, ani radio ani nawet odkurzacz. Zabroń natomiast starszemu rodzeństwu urządzać głośne koncerty gry na trąbce czy flecie tuż nad uchem noworodka. Maluch może się przestraszyć, o czym z pewnością Cię poinformuje głośnym krzykiem. W pierwszych tygodniach życia malca zrezygnujcie z odwiedzin rodziny. Zmieniające się przed oczami malucha kolejne twarze cioć czy wujków mogą go rozdrażnić – dostarczanie szkrabowi zbyt dużo wrażeń nie jest najlepszym pomysłem.

Nie za ciepło nie za zimno……tylko w sam raz. Temperatura w pokoju gdzie przebywa noworodek, powinna oscylować w granicach 20°C. W pomieszczeniu gdzie maluszek jest kąpany, temperatura musi być nieco wyższa, ale nie powinna przekraczać 23°C, natomiast woda powinna mieć ok. 37°C. Jeśli w łazience jest chłodno, nagrzej pomieszczenie dmuchawą (przed kąpielą koniecznie ją wyłącz). Nie przegrzewaj maluszka. Ubieranie go w grube ubranka i przykrywanie grubym kocykiem nie jest dobrym pomysłem. Ubierz malca cieplej niż siebie, ale nie przesadzaj. Jeśli szkrab ma spocony kark, to sygnał, iż jest mu za gorąco.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ