Wybierz swoją kolorystykę
   
Każdy nowonarodzony chłopiec po urodzeniu badany jest przez pediatrę - neonatologa, który ocenia, czy oba jądra znajdują się w mosznie. Nie należy się martwić jeśli powie, że jądro nie zstąpiło. Prawdopodobnie problem sam się rozwiąże, zanim maluszek skończy roczek.

Niemowlę, jeśli to chłopiec, powinien mieć regularne badania jąderek. W trzecim trymestrze życia płodowego, jądra chłopców zstępują z jamy brzusznej do moszny. Jeśli u Twojego małego mężczyzny jąderka nie znajdują się na swoim miejscu, nie panikuj, tylko uważnie obserwuj malca.

Problemy z jąderkamiMali chłopcy nie tylko borykają się z problemem jąderek, które nie zstąpiły na czas do moszny, ale również z problemem tzw. wędrującego jąderka. Zjawisko to polega na tym, iż jądro można wyczuć palpacyjnie w mosznie, natomiast ma ono tendencje do, czasem całkowitego, cofania się do kanału pachwinowego. Przyczyn problemów z małymi jądrami można upatrywać w zanurzeniach hormonalnych, których doświadcza mama w okresie ciąży, niedorozwojem jądra lub przeszkodami mechanicznymi (za wąski kanał pachwinowy).

ObserwujMożesz badać maluszka sama w domu. Unieś jedną ręką siusiaczek, a drugą delikatnie badaj mosznę, lekko ja uciskając. Jeśli wyczujesz dwa jąderka, wszystko jest w porządku. Jeśli moszna jest zupełnie pusta lub wyczuwasz tylko jedno jądro, pokaż malca pediatrze. Jeśli Twój mały mężczyzna ma problem z jąderkami, powinien być pod stałą opieką lekarską. Pediatra przy każdej wizycie powinien sprawdzić położenie jader.

LeczenieLekarz prowadzący obserwację Twojego malca, może zadecydować o leczeniu hormonalnym bądź operacyjnym. Leczenie hormonalne odbywa się poprzez podawanie chłopczykowi zastrzyków domięśniowych. Pod ich wpływem jąderka zstępują i zatrzymują się w mosznie. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie do 12 miesiąca życia, lekarz może podjąć decyzję o zabiegu. Jest to konieczne, gdyż przebywanie jąderek przez dłuższy czas w jamie brzusznej czy pachwinie może doprowadzić do ich przegrzania. Przegrzanie często prowadzi do uszkodzenia tkanek małych jąder co w przyszłości może skutkować problemami z płodnością. Im wyżej utknęło niezastąpione jąderko, tym większe prawdopodobieństwo jego przegrzania, a nawet obumarcia.

Gdy konieczny jest zabieg…Jeśli lekarz stwierdził konieczność interwencji chirurgicznej, nie ma rady. Widocznie jest to naprawdę konieczne. Zabieg nie jest zbyt skomplikowany. Odbywa się w całkowitym znieczuleniu malca. Zazwyczaj na drugi dzień można zabrać szkraba do domu.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ