Wybierz swoją kolorystykę
   
Podjęłaś decyzję: wracasz o pracy. Na szczęście to mit, że karmienia piersią nie da się pogodzić z życiem zawodowym. Musisz się tylko odpowiednio przygotować do nowej sytuacji.

Karmienie piersią jest możliwe także jeśli mama wróci do pracy, potrzeba tylko dyscypliny. Zawsze warto karmić dziecko mlekiem mamy, nawet jeśli miałoby być podawane butelką. Dlatego nie rezygnuj z karmienia mlekiem naturalnym tylko dlatego, że wracasz do pracy.

Prawa młodej mamyZgodnie z kodeksem pracy, jeżeli karmisz jedno dziecko i pracujesz dłużej niż 4 godziny dziennie (ale nie więcej niż 6), masz prawo do jednej półgodzinnej przerwy na karmienie. Jeśli pracujesz co najmniej 6 godzin - masz prawo do dwóch trzydziestominutowych przerw, które możesz połączyć w jedną. Jeśli urodziłaś bliźnięta, przysługują Ci przerwy czterdziestopięciominutowe. Prawo do przerw przysługuje Ci bez względu na wiek Twojego dziecka.

Od czego zacząć?Przede wszystkim od pozytywnego nastawienia na czekającą Ciebie i maluszka zmianę. Utrzymanie laktacji naprawdę jest możliwe! Jeśli pracujesz blisko swojego miejsca zamieszkania, sprawa jest prosta. Dwa razy w ciągu czasu pracy będziesz mogła iść do domu i nakarmić maluszka. Jeśli do domu masz daleko, sprawa jest trudniejsza. Wówczas, do nowej sytuacji należy się odpowiednio przygotować.

PrzygotowaniaNajlepiej, abyś przyzwyczaiła maluszka do picia Twojego mleka z butelki czy kubeczka, jeszcze zanim wrócisz do pracy. Naukę rozpoczynaj stopniowo – gwałtowne zmiany mogą wpłynąć negatywnie na szkraba. To ważne dla maluszka, ale i dla Ciebie – widząc, iż Twoja pociecha się najada, będziesz spokojniejsza w pracy. Przed powrotem do pracy zaopatrz się w dobry laktator oraz akcesoria do przechowywania mleka. Kup dobry biustonosz, najlepiej z odpinanymi klapkami – łatwiej Ci będzie odciągać pokarm. Warto zaopatrzyć się również we wkładki laktacyjne, które zabezpieczają bieliznę i ubrana przed pobrudzeniem w przypadku wycieku pokarmu.

Idę do pracyAby utrzymać laktację, powinnaś odciągać pokarm mniej więcej co 3 godziny. Mleko należy przechowywać w sterylnych, specjalnie do tego przeznaczonych pojemniczkach. Pokarm wstaw do firmowej lodówki a następnie przenieś do domu w torbie - chłodziarce. Odciągnięty pokarm będzie świetnym posiłkiem dla Twojego maluszka na następny dzień, kiedy pójdziesz do pracy. Jeśli będziesz konsekwentna, bez problemu utrzymasz laktację. Opróżnianie mleka z piersi to sygnał dla organizmu, iż trzeba nadal produkować pokarm. A będzie Ci on potrzebny – przecież na wieczór „cycuś” przez długi czas będzie niezastąpionym pocieszycielem Twojego maluszka.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ