Wybierz swoją kolorystykę
   
Celiakia, zwana inaczej chorobą trzewną, to uwarunkowana genetycznie nietolerancja pokarmowa. Właściwe postępowanie w okresie poprzedzającym poczęcie maleństwa, może wyeliminować niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą ta choroba w okresie ciąży.

Celiakia i inne choroby genetyczne może zostać wyeliminowana jesli zostanie wcześnie wykryta. Choroba polega na zaburzeniu trawienia i wchłaniania jelitowego. Spowodowana jest nieprawidłową reakcją organizmu na gluten, który zawarty jest głównie w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Lekceważona, może prowadzić do poważnych zaburzeń układu pokarmowego. Nieleczona sprzyja niedoborom w organizmie wapnia, potasu, żelaza i kwasu foliowego. W ciąży, może spowodować samoistne poronienie lub zwiększenie ryzyka narodzin dziecka z niską masą ciała. Właściwe odżywianie przed poczęciem maleństwa i w trakcie ciąży, może wyeliminować te zagrożenia.

Pod kontrolą specjalistyJeśli chorujesz na celiakię, o planowanej ciąży musisz poinformować swojego ginekologa oraz gastrologa. Właściwe przestrzeganie diety z pewnością przygotuje Cię do ciąży, która jest przecież ogromnym obciążeniem dla organizmu. Gdy będziesz oczekiwać już dziecka, zapewne będziesz musiała wykonywać więcej badań, czekają Cię wizyty kontrolne i suplementacja diety. Jeśli podejrzewasz u siebie trwałą nietolerancje glutenu, lekarz zaleci Ci wykonanie szeregu badań, mających na celu potwierdzenie bądź wykluczenie choroby. Lekarz z pewnością skieruje Cię na badania krwi (testy serologiczne) być może również na biopsję jelita cienkiego – bezbolesne ale dość nieprzyjemne badanie.

Ważne leczenieBardzo istotną sprawą jest rozpoznanie i właściwe leczenie celiakii w okresie planowania ciąży. Nieleczona może powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego a co za tym idzie trudności z zajściem w ciążę. Często wystarczy pół roku od rozpoznania, byś mogła rozpocząć staranie o dziecko. Przez ten czas musisz być na ściślej diecie bezglutenowej. Ważne jest uzupełnianie jadłospisu właściwie dobranymi preparatami, które zawierają witaminy i minerały. Nie próbuj leczyć się sama – tylko doświadczony gastrolog może skutecznie poprowadzić Twoje leczenie.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ