Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 22 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 22

Znasz już płeć dziecka? Zapewne wraz z partnerem coraz częściej zastanawiasz się nad wyborem imienia dla Twojej pociechy...To bardzo ważna kwestia, którą należy dokładnie przemyśleć. W końcu podejmujesz istotną decyzję, której efekt będzie towarzyszył Twojemu dziecku do końca życia.

Dziecko

Twoje maleństwo wygląda jak prawdziwy mędrzec. Świetnie potrafi marszczyć (jeszcze śnieżnobiałe) brwi, zupełnie, jakby myślało o jakimś bardzo ważnym problemie. Pod skórką zaczyna zbierać się coraz więcej tłuszczyku (tzw. brązowy tłuszcz), co pomaga maluchowi regulować temperaturę ciała.
Twój szkrab nadal chętnie ćwiczy, wykonując obroty i podskoki. Jego rączki i nóżki mają już właściwe proporcje – maleństwo rozciąga je, zgina, nieświadomie klaszcze w ręce! Na malutkich paluszkach nadal rosną paznokcie. Bardzo prawdopodobne, że tuż po porodzie będą tak długie, ze trzeba je będzie obciąć. Inaczej Twoja pociecha będzie się mogła zadrapać.
Maleństwo waży obecnie około 400 gram i ma ok. 20 cm wzrostu.

Ty

Twoja waga rośnie – możesz się zacząć obficiej pocić. Powiększająca się macica prawdopodobnie zaczyna uciskać pęcherz moczowy, co powoduje że znów częściej chodzisz do łazienki. Aby zapobiec efektom nietrzymania moczu, (które teraz mogą Ci się przytrafiać), zaopatrz się w chłonne wkładki (dostępne w aptekach).
W ostatnich tygodniach wzrosła objętość Twojej krwi – mogło więc dojść do jej rozrzedzenia. Skonsultuj z ginekologiem zażywanie preparatów zawierających żelazo – w ten sposób możesz uniknąć anemii.
Czy zauważyłaś, że masz teraz większe kłopoty ze wzrokiem? Znów wszystkiemu winne są hormony. Zmiany (np. suchość w oku, pogorszona ostrość widzenia) są dokuczliwe, ale na szczęście przejściowe. Jeśli nosisz soczewki, mogą one stać się teraz niewygodne.

To ważne!

Korzystanie z solarium w okresie ciąży nie jest zabronione ale również nie jest wskazane. Teraz Twoja skóra jest bardzo wrażliwa i skłonna do poparzeń i przebarwień a nawet alergii. Wiele przyszłych mam ma problemy skórne w postaci np. brązowych plam na twarzy. Na skutek opalania w solarium zmiany te mogą się pogłębić a nawet pozostać na stałe. Przesuszenie skóry po wpływem opalania sprzyja również powstawaniu rozstępów.
Niebezpieczna jest dla Ciebie gwałtowna zmiana temperatury, która towarzyszy opalaniu w solarium - nagły wzrost ciśnienia może się przyczynić do przedwczesnego odklejenia się łożyska a także innych niebezpiecznych powikłań w ciąży.
Tagi: ciąża, łożysko w ciąży, nietrzymanie moczu w ciąży, pocenie w ciąży, zdrowie w ciąży, żelazo w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ