Wybierz swoją kolorystykę
   
W czasie ciąży, pod wpływem hormonów, gruczoły potowe pracują wydajniej. Efekt? Uczucie mokrych stóp, dłoni oraz mało estetyczne plamy na bluzce. Jak sobie radzić z tym problemem?

Nadmierne pocenie w ciąży spowodowane jest zwiększoną przemianą materii i przyrostem wagi. Uczucie gorąca może towarzyszyć Ci przez cały okres ciąży. Przyczyną tego jest zwiększona przemiana materii oraz przyrost wagi. Pocenie się sprzyja obniżeniu temperatury ciała. Jest więc ono potrzebne, co nie oznacza, że jest przyjemne. Zwłaszcza latem, dolegliwość ta może być szczególnie uciążliwa.

Kłopotliwy zapachGruczoły potowe znajdują się na całym ciele (najwięcej jest ich pod pachami, na dłoniach, stopach, czole i w okolicach pachwin). Wydzielają one około litra potu dziennie. Teraz, gdy jesteś w ciąży – prawdopodobnie jeszcze więcej. Sam pot jest praktycznie bezwonny. Za dokuczliwą woń odpowiedzialne są bakterie, które go rozkładają. Z wilgotnym naskórkiem warto walczyć nie tylko ze względu na przykry zapach i dyskomfort, ale również ze względu na możliwość zakażenia grzybiczego.

Co robić?Przede wszystkim nie doprowadzaj do przegrzania organizmu. Noś przewiewne ubrania, a wiec takie, które „oddychają”. Najlepsza będzie odzież z bawełny, płótna i lnu. Ta ze sztucznych włókien praktycznie nie przepuszcza powietrza. Jeśli pocą Ci się stopy, zrezygnuj z obuwia z tworzyw sztucznych. Częściej niż zwykle bierz letni prysznic – chłodna (nie zimna!) woda skutecznie ochłodzi ciało. Raz na jakiś czas możesz sobie zafundować krótką kąpiel w ziołach, która hamuje pracę gruczołów potowych. Zwróć uwagę na to, co jesz. Pikantne potrawy mogą wzmagać pocenie się. Unikaj również potraw zawierających znaczną ilość cukru i soli. Pij dużo wody, aby nie dopuścić do odwodnienia. Unikaj kawy i gorących napojów. Z włosów trudniej jest zmyć uciążliwy zapach potu. Dlatego jeśli dokucza Ci nadpotliwość, warto pomyśleć o depilacji, zwłaszcza pod pachami. Kup sobie dobry dezodorant lub antyperspirant. Najlepszy będzie kulkowy lub w sztyfcie. Noś przy sobie chusteczki odświeżające – w każdej chwili będziesz mogła przetrzeć nimi spocone miejsca ciała. Pamiętaj, aby często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz.

Kiedy do lekarza?Wzmożona potliwość jest w ciąży zjawiskiem naturalnym i zazwyczaj mija po okresie połogu. Jeśli jednak nadmiernemu poceniu towarzyszy wysoka gorączka, duszności, zawroty głowy, obrzęk twarzy, bladość skóry czy drżenie, skontaktuj się z lekarzem. Powyższe objawy mogą świadczyć bowiem o rozwijającej się w organizmie chorobie.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ