Wybierz swoją kolorystykę
   
Nosisz okulary? Dbaj o siebie i swój wzrok, tym bardziej, że teraz może on ulec chwilowemu pogorszeniu. Jeśli będziesz pod stałą opieką okulisty, ciąża i poród przebiegną prawidłowo.

Ciąża powoduje u kobiety także problemy ze wzrokiem, a winne są temu hormony. Bardzo często bywa, że kobietom w ciąży pogarsza się wzrok. Nie dotyczy to tylko pań, które noszą okulary, ale również tych, które przed okresem ciąży świetnie widziały. Wszystkiemu winne są hormony, które mogą powodować obrzęki w gałce ocznej. Nie martw się, po porodzie najprawdopodobniej wszystko wróci do poprzedniego stanu.

Oszczędzaj sięPrzyszłej mamie nie wolno dźwigać ciężarów nie tylko ze względu na ciążę. Zwiększony wysiłek może spowodować odklejenie się siatkówki - a to już naprawdę poważna sprawa. Unikaj również długiego przesiadywania przed komputerem (maksymalnie 4 godziny dziennie). Zbyt długie wpatrywanie się w ekran może doprowadzić do zespołu suchego oka. Objawia się on uczuciem „piasku w oczach”, zaczerwienieniem i podrażnieniem.

Okulary czy soczewki?Soczewki możesz nosić do końca ciąży, pod warunkiem że nadal dobrze je tolerujesz. Może się zdarzyć, że podczas ciąży szkła kontaktowe będą powodowały u Ciebie uczucie dyskomfortu. Hormony, które szaleją Twoim organizmie zmieniają skład łez, co może powodować zaczerwienienie oczu. W takim wypadku po prostu wybierz ładne oprawki i zamień soczewki na okulary.

Pod kontrolą specjalistyJeśli masz problemy ze wzrokiem i jesteś pod stałą opieka okulisty, ciąża powinna przebiegać całkowicie normalnie. Wizyty u doświadczonego specjalisty są szczególnie ważne w przypadku silnej krótkowzroczności (powyżej pięciu dioptrii), gdy chorujesz na cukrzycę lub masz problemy z wysokim ciśnieniem krwi.

PoródW zasadzie nie ma okulistycznych przeciwwskazań do porodu naturalnego. Jedynie bardzo duża krótkowzroczność, zmiany na dnie oka, oraz przebyte operacje przyklejania siatkówki, mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jednak o tym powinien zadecydować lekarz. Jeśli nosisz szkła, zapewne podczas porodu zostaniesz poproszona o ich ściągnięcie. Czasami podczas fazy silnego parcia dochodzi do krwotoku siatkówki. Nie jest on jednak groźny, zwykle wchłania się przeciągu kilku dni po porodzie.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ