Wybierz swoją kolorystykę
   
Czy wiesz, że paląc papierosy zmniejszasz swoje szanse na zajście w ciążę? Aż 13% problemów z płodnością może być związanych z oddziaływaniem nikotyny na organizm. Może warto wiec pomyśleć o zerwaniu z nałogiem…

Palenie papierosów zmniejsza szanse na zajście w ciążę. O szkodliwości nikotyny nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Teraz, kiedy planujesz ciążę, powinnaś mieć silniejszą niż kiedykolwiek motywację do zerwania z nałogiem. W końcu nie chodzi tylko o Ciebie, ale również o zdrowie dziecka.

Trochę statystykiKobiety palące jedną (lub więcej) paczkę papierosów dziennie oraz te, które rozpoczęły palenie przed ukończeniem 18 roku życia, są w grupie podwyższonego ryzyka niepłodności. W porównaniu z kobietami niepalącymi mają one o 20% mniejszą szansę na zajście w ciążę. Również tzw. bierne palenie nie pozostaje bez wpływu na płodność – wdychanie dymu tytoniowego przez osoby niepalące ma ogromny wpływ na sprawność rozrodczą. Badania dowodzą, iż palenie papierosów zwiększa ryzyko samoistnych poronień oraz ciąży pozamacicznej. Nałóg ten może przyspieszyć również wystąpienie menopauzy nawet o 4 lata.

Zerwać z nałogiemNie jest to prosta sprawa, ale naprawdę realna. Teraz, kiedy planujesz dziecko, masz świetną okazję do pożegnania się z papierosem. Gdy zajdziesz w ciążę, sprawa może okazać się o wiele trudniejsza - nie będziesz mogła korzystać z niektórych wspomagaczy: gum, plasterków czy tabletek (po poczęciu są absolutnie zakazane). Na początek wybierz dzień, w którym rzucisz palenie. Jeśli w Twoim otoczeniu ktoś pali, poproś aby nie robił tego w Twojej obecności. Spróbuj oszukiwać głód nikotynowy chrupiąc jabłko, marchewkę lub pestki słonecznika. Ciesz się każdym sukcesem – każdy dzień abstynencji nikotynowej jest wielkim osiągnięciem. Zaoszczędzone na papierosach pieniądze masz prawo wydać jak chcesz - idź do kosmetyczki, kup sobie dobry krem lub nową torebkę. W końcu należy Ci się nagroda!

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ