Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 21 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 21

Jeśli chcesz mieć niezapomnianą pamiątkę, dowiedz się czy podczas kolejnego badania USG będzie można zapisać pierwszy film z życia Twojego maluszka. Jeśli tak, będziesz musiała zakupić własną płytę bądź kasetę wideo.

Dziecko

Malec jest coraz piękniejszy. W tym tygodniu między górną wargą a noskiem pojawia się pionowa bruzda, a małżowina uszna ma już swój ostateczny kształt. Szkrab ma już na tyle mocne mięśnie karku, że potrafi w miarę prosto trzymać małą główkę.
Dziecko nadal połyka wody płodowe, ćwicząc układ pokarmowy. Świetnie rozróżnia smaki: gorzki, słodki, słony i kwaśny. Najbardziej lubi słodki smak. Rozwija się układ odpornościowy maluszka – powstają białe ciałka krwi. Jeśli w brzuchu nosisz synka, jego jąderka rozpoczynają swoją drogę z brzuszka do moszny. Bicie małego serduszka staje się coraz głośniejsze (aby je usłyszeć lekarz potrzebuje teraz jedynie stetoskopu a nie, jak dawniej, urządzenia Dopplera).
Maluszek zaczyna regularnie zasypiać i budzić się. Podczas snu najczęściej przyciska bródkę do piersi, składając ręce pod bródką. Może też odchylać maleńką główkę do tyłu.
Twoja pociecha szybko teraz przybiera na wadze, wolniej rośnie - przyszedł czas doskonalenia wykształconych już organów. Obecna waga to ok. 350 gram, długość ciała to ok. 19 cm!

Ty

Brzuszek rośnie, Twoja radość również. Coraz częściej myślisz o maluszku. Zdarza Ci się z nim rozmawiać? Świetnie! Szkrab uwielbia słyszeć Twój łagodny głos. Mów więc do niego często, czytaj bajki, śpiewaj kołysanki.
Czy odczuwasz bóle po bokach miednicy? Prawdopodobnie to nic groźnego. Są one spowodowane rozciągnięciem mięśni i więzadeł, odpowiedzialnych za podtrzymanie macicy. Charakterystyczne kłucia czy skurcze pojawiają się najczęściej przy kaszlu lub zmianie pozycji – gdy wstajesz z łóżka bądź krzesła. Jeśli nie towarzyszą im inne niepokojące objawy, nie ma się co martwić. Jednak zgłoś tę dolegliwość swojemu lekarzowi przy najbliższej wizycie.

To ważne!

Pamiętaj, że w czasie ciąży jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale również za rozwijające się w Tobie maleństwo. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w podróży: zapinaj pasy.
Teraz, kiedy zaczniesz się zaokrąglać, będziesz stawała się coraz mniej „zgrabna” w swoich ruchach. Rosnący brzuszek będzie zmieniał Twój środek ciężkości, a wiec o upadek nie będzie trudno. Zrezygnuj więc raczej z chodzenia na wysokich obcasach. W domu zakładaj pantofle, które mają antypoślizgowe podeszwy. Uważaj w czasie wchodzenia i wychodzenia z wanny – mokra (a więc i śliska) podłoga w łazience jest szczególnie niebezpieczna.
Tagi: ciąża, dolegliwości w ciąży, podróż w ciąży, usg w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ