Wybierz swoją kolorystykę
   
Najlepszy sposobem na ugaszenie pragnienia maluszka jest podanie mu wody. Dziecku warto serwować również soki, gdyż są znakomitym źródłem witamin i soli mineralnych. Choć są zdrowe, malec nie powinien ich pić w nadmiarze.

Żywienie dzieci to także podawanie pysznych soków owocowych.Soki to kopalnia witamin (zwłaszcza witaminy C) oraz beta-karotenu, z którego organizm wytwarza witaminę A. Mały szkrab powinien pić nie tylko soki owocowe, ale również warzywne. Klarowane lepiej zaspokajają pragnienie, przecierowe są bardziej pożywne oraz zawierają sporo błonnika, regulującego trawienie.

Kiedy podawać soki?Z sokami najlepiej oswajać dziecko stopniowo. Jeśli karmisz malucha mlekiem modyfikowanym, możesz zacząć je podawać już od 5 miesiąca. Jeśli karmisz piersią, nie wcześniej niż w 7 miesiącu życia. Na początek najlepsze są jednoskładnikowe, przecierowe: jabłkowe, marchewkowe lub z dyni. Pamiętaj, żeby soków nie dosładzać! Jeśli są za kwaśne dla maluszka, możesz je mieszać z wodą lub herbatką.

Nadmiar szkodziSoki, choć są bardzo zdrowe, nie powinny być jedynym napojem maluszka. Te, które zawierają sporo błonnika, ułatwiają trawienie ale jednocześnie zwiększają objętość pokarmu w żołądku. Dlatego mogą osłabiać apetyt. Poza tym pite w nadmiarze, mogą utrudniać przyswajanie wapnia, powodować biegunki i bóle brzucha. Nie zapominajmy również o jednym: soki często zawierają sporo cukru. Dlatego, jeśli maluszek często je pije, może mieć problemy nie tylko z nadwagą, ale również z próchnicą.

Jak wybrać najlepszy?Najistotniejszym kryterium w wyborze zdrowego soku jest bezpieczeństwo. Dlatego niemowlętom i małym dzieciom najlepiej podawać te, które są środkami specjalnego przeznaczenia żywieniowego – spełniają rygorystyczne normy żywieniowe, opracowane z myślą o najmłodszych konsumentach (np. nie zawierają barwników i konserwantów). Absolutnie nie podawaj maluszkowi soków dla dorosłych – są dosładzane, przygotowane z koncentratów owocowych, często zawierają barwniki i konserwanty. Kupując w sklepie sok dla dziecka, zawsze sprawdzaj czy wieczko butelki nie jest wypukłe. Jeśli tak jest, może to oznaczać iż zakrętka się rozszczelniła, a w związku z tym sok może nie nadawać się do spożycia. Zawsze dopasowuj sok do wieku dziecka – tę informację znajdziesz na etykiecie. Sprawdzaj datę ważności, po otwarciu butelki sok można przechowywać w lodówce do 48 godzin. Zawsze zwracaj uwagę na składniki soku. Owoce lub warzywa z którego jest zrobiony, powinny pochodzić z upraw ekologicznych i muszą być dokładnie przebadane. Warto sprawdzić czy sok nie jest dosładzany.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ