Wybierz swoją kolorystykę
   
Organizm małego człowieka, aby móc prawidłowo się rozwijać, potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Urodzony o czasie maluch zazwyczaj potrafi samodzielnie ssać a jego układ pokarmowy jest przygotowany do trawienia pokarmu. Inaczej jest z wcześniakami.

Karmienie niemowląt, szczególnie wcześniaków wymaga cierpliwości i ostrożności. Sposób karmienia wcześniaka jest uzależniony od tygodnia ciąży, w którym się urodził oraz stanu po urodzeniu.

W szpitaluDzieci najwcześniej urodzone (przed 28 tygodniem ciąży), wymagają żywienia pozajelitowego, czyli dożylnego – ich układ pokarmowy nie jest wstanie trawić pokarmu. Dzięki nowoczesnym wejściom dożylnym, maluch nie musi być kłuty za każdym razem, a jedynie raz na jakiś czas. W 32 tygodniu życia wykształca się odruch ssania, więc dopiero po tym czasie dziecko może być karmione piersią lub butelką. Jeśli maluch nie wymaga żywienia pozajelitowego, ale nie potrafi ssać, otrzymuje mleko mamy (lub mieszankę) przez cienką, miękką rurkę, która (poprzez nos lub usta) wprowadzona jest bezpośrednio do małego żołądka. Sondę zakłada się szybko, większość dzieci nie odczuwa z jej powodu dyskomfortu.

W domuGdy możliwe jest już tradycyjne podawanie pokarmów, maluch może wrócić do domu. Karmienie piersią może okazać się niełatwą sprawą, ponieważ maleństwu początkowo trudno skoordynować odruchy ssania, połykania i oddychania. Wtedy można podawać szkrabowi pokarm za pomocą strzykawki – metoda ta ułatwia połykanie i nie męczy słabego jeszcze dziecka. Idealnie by było, gdyby wszystkie wcześniaki otrzymywały mleko mamy, gdyż zawiera ono cenne składniki odżywcze oraz przeciwciała. Gdy jest to niemożliwe (np. w przypadku gdy mama nie może karmić), nie należy wpadać w panikę. Wcześniaki karmione odpowiednią dla nich mieszanką mogą prawidłowo się rozwijać. Kolejne pokarmy trzeba wprowadzać z wielką ostrożnością i tylko po konsultacji z pediatrą.

ProblemyŻołądek małego człowieka często ma problem, aby pomieścić właściwą ilość pokarmu. Dlatego wcześniaki często ulewają a zdarza się nawet, że wymiotują. Wracający pokarm może przyczynić się do problemów z uszami (dostaje się do nich płyn) i płucami (zachłystowe zapalenie płuc).

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ