Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 19 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 19

Zastanów się, czy podczas badania USG (które być może wypada w tym tygodniu), chcesz poznać płeć dziecka. Przy dobrym ułożeniu maluszka, będziesz mogła prawdopodobnie się dowiedzieć, czy nosisz w brzuchu córeczkę czy synka.

Dziecko

Jeśli nosisz w sobie dziewczynkę, jej system rozrodczy jest już naprawdę dobrze rozwinięty. Jajowody, macica i pochwa są już na swoim miejscu. Maleńkie jajniki zawierają teraz około 6 milionów prymitywnych komórek jajowych. Po narodzinach małej kobietki, liczba ta zmniejszy się do około 1 miliona. Jeśli Twój szkrab to chłopczyk, to jego zewnętrzne narządy płciowe wciąż rosną (zazwyczaj widoczna jest już moszna). Małe ciałko Twojej kruszynki pokrywa maź płodowa - substancja chroniąca skórę przed skutkami długotrwałego kontaktu z wodami płodowymi.
Maleństwo nadal intensywnie ćwiczy odruch ssania, uwypuklając wargi do przodu. Intensywnie rozwija się jego układ nerwowy. Szkrab ćwiczy ruchy całego ciała: obracanie się i przekręcanie oraz oddychanie. Twój maluszek coraz wyraźniej słyszy. Uważaj na hałas – zbyt głośne dźwięki mogą go niepokoić.
W tym tygodniu maluch mierzy ok. 15 cm i waży ok. 200 gram.

Ty

Teraz, gdy już prawdopodobnie poczułaś ruchy dziecka, chciałabyś czuć to „trzepotanie” w brzuchu jak najczęściej. Aby lepiej poczuć delikatne kopniaczki maleństwa, połóż się spokojnie na lewym boku i cierpliwie czekaj. Dobrze, jeśli 15-20 minut wcześniej zjesz coś słodkiego.
Ciąg dalszy ciążowych przypadłości: bóle pleców. Większość kobiet odczuwa tę nieprzyjemną dolegliwość, która wraz z wiekiem ciąży może się nasilać. Bóle pleców spowodowane są przegięciem kręgosłupa, które równoważy ciężar brzucha. Aby ulżyć zmęczonemu kręgosłupowi zapobiegaj nadmiernemu przyrostowi wagi. Zrezygnuj z wysokich obcasów, ale również z całkiem płaskich pantofli. Najlepiej, aby obuwie które nosisz miały obcas wysoki na 3-4 cm.
Unikaj długiego stania i siedzenia. Śpij na twardym materacu. Regularnie wykonuj proste ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie brzucha i miednicy.
Czy po wstaniu z łóżka masz zawroty głowy i czujesz, że zaraz zemdlejesz? Spokojnie, to zjawisko jest dość powszechne w ciąży. Najczęściej jest to skutek przeciążenia Twojego układu krwionośnego – w Twoich naczyniach krąży teraz dużo więcej krwi! Aby temu zaradzić, mniej gwałtownie zmieniaj położenie. Innym powodem zawrotów głowy może być niski poziom cukru we krwi – dlatego dobrze mieć zawsze przy sobie jakąś przekąskę, dzięki której będziesz mogła ponieść szybko poziom cukru we krwi (herbatniki, owoce, rodzynki). Jeszcze inną przyczyną zawrotów głowy może być zwykłe przegrzanie. W takich sytuacjach najlepiej szybko zaczerpnąć świeżego powietrza.

To ważne!

Nie sposób przetrwać 9 miesięcy ciąży bez żadnego, nawet najmniejszego przeziębienia. Jeśli dopadnie Cię katar, gorączka czy ból gardła nie lekceważ ich. Trzeba działać szybko, żeby drobna dolegliwość nie przerodziła się w poważną infekcję.
Pamiętaj, że bez konsultacji z lekarzem nie wolno Ci zażywać żadnych leków!
Tagi: ból pleców w ciąży, ciąża, płeć dziecka, przeziębienie w ciąży, temperatura w ciąży, usg w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ