Wybierz swoją kolorystykę
   
Twoje nowonarodzone maleństwo śpi niemal cały czas. A Ty się zastanawiasz czy to normalne, bo przecież tyle nasłuchałaś się o płaczących, nie dających spać rodzicom dzieciach... Czy rzeczywiście jest się czym martwić?

Sen dziecka może być bardzo długi, czasem maluszek przesypia pory karmienia. Modelowy noworodek przesypia niemal całą dobę. Budzi się tylko na czas karmienia (czyli co 2-3 godziny), by po krótkim okresie czuwania na nowo zasnąć. Od tej reguły są jednak odstępstwa: jedne dzieci nie potrafią „jednorazowo” spać dłużej niż 20-30 minut, inne z kolei potrafią przespać nawet 7 godzin!

Budzić, nie budzić...Przez pierwsze cztery tygodnie życia, noworodek nie ma jeszcze uregulowanego rytmu dobowego. W drugim miesiącu, w trybie życia malucha widać już pewną regularność: dziecko dłużej śpi w nocy, mniej w ciągu dnia. Do tej pory jednak Twoje maleństwo może „zapominać” o tym, że powinno zjeść i pory karmienia może zwyczajnie przesypiać. W okresie noworodkowym powinnaś więc zwrócić uwagę, aby sen Twojego maluszka nie był zbyt długi (dotyczy to zarówno dzieci które przyszły na świat w dobrym stanie, jak i tych, które mają problemy zdrowotne). Tak więc jeśli maleństwo śpi dłużej niż 4-5 godzin, obudź je i nakarm.

Kochanie, pobudka....Gwałtowne budzenie maluszka, może go wystraszyć. Jeśli chcesz przerwać jego sen, zrób to bardzo delikatnie. Najlepiej weź swojego szkraba za rączkę, pogłaskaj jego policzek, pocałuj delikatnie w nosek. Jeśli to nie pomoże, zmień mu pieluszkę – to zazwyczaj skuteczny sposób na rozbudzenie małego śpiocha. Pamiętaj, aby w żadnej sytuacji nie potrząsać dzieckiem – zbyt gwałtowne ruchy głowy malucha mogą doprowadzić do uszkodzenia włókien nerwowych!

Śpij bezpiecznie...Ważna jest nie tylko długość snu malucha ale i jego jakość. Niewygodna pozycja, drażniące skórę ubranka mogą zakłócać zdrowy sen noworodka. Maleńkie dziecko nie powinno spać na brzuszku, gdyż może mieć problemy z oddychaniem. To idealna pozycja w okresie czuwania – maluszek ćwiczy mięśnie i uczy się podnosić główkę. Zdrową i bezpieczną pozycją do spania dla Twojego szkraba jest teraz leżenie na pleckach lub na boku (ta ostania polecana jest maluszkom, które ulewają). Przed położeniem dziecka sprawdź czy maluch jest wygonie ubrany. Gryzące metki i aplikacje na ubrankach mogą sprawiać, że będzie mu niewygodnie.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ