Wybierz swoją kolorystykę
   
Mały przedszkolak zazwyczaj przyzwyczajony jest do spożywania pięciu posiłków w ciągu dnia. Powinny być one smaczne , lekkostrawne i podane w niewielkich porcjach. Równie ważna, jak pozostałe posiłki, jest kolacja. Jaka powinna być?

Kolacja to istotny posiłek w żywieniu dzieci i nie powinien być ciężkostrawny. Zazwyczaj pierwsze i drugie śniadanie, obiad oraz podwieczorek Twój maluch konsumuje w przedszkolu. Kolację musisz przyrządzić sama. To bardzo ważny posiłek, musisz więc zadbać, aby był jak najbardziej wartościowy i odpowiedni do pory dnia.

Ważne zasadyTwój mały przedszkolak zjada podwieczorek około godziny 14-15. Wieczorem ma prawo być głodny. Jednak warto pamiętać, by nie podawać mu na wieczór obfitych (wystarczy mu jedynie 150-300 kcal) i ciężkostrawnych posiłków. Najlepiej 2-3 godziny przed snem zaproponować mu coś odżywczego ale jednocześnie lekkiego. Tłuste potrawy podane tuż przed snem nie wpływają dobrze na samopoczucie kilkulatka. Malec gorzej śpi a rano budzi się zmęczony.
Kolacja powinna być zjedzona z przyjemnością, bez pośpiechu. Każdy kęs powinien być dobrze przeżuwany, aby w nocy uniknąć niestrawności. Jeśli maluch odmawia kanapki z szynką, możesz mu podać jabłko lub jogurt. Raz na jakiś czas możesz mu pozwolić na tak skromny posiłek. Prawdopodobnie rankiem Twój szkrab obudzi się głodny i z większą ochotą zje śniadanie.
Postaraj się, aby wieczorny jadłospis malucha był urozmaicony. Dziś podałaś mu płatki z mlekiem? Jutro zaproponuj coś innego, np. ciemny chleb z twarożkiem i pomidorem. Jeśli maluch dopomina się czegoś na ciepło, ugotuj mu (nie smaż!) lekkostrawne danie warzywne lub warzywno – mięsne.

Wspólny rytuałWspólny posiłek to czas dla rodziny. Kolacja to często w ciągu dnia jedyna okazja do tego, aby wszyscy domownicy mogli wspólnie spędzić miłe chwile. Warto więc przyzwyczajać dziecko od małego do jedzenia razem z dorosłymi, przy jednym stole. Rodzinna kolacja to czas służący nie tylko zaspokojeniu głodu. To również świetny moment do rozmów i okazja do zacieśnienia więzi.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ