Wybierz swoją kolorystykę
   
Jeśli Twój maluch nagle zaczął skarżyć się na ból brzuszka, ma podwyższoną temperaturę i męczą go wymioty - trzeba natychmiast reagować. To może być zapalenie wyrostka robaczkowego.

Wyrostek robaczkowy u dzieci i jego zapalenie ma ostrzejszy niż u dorosłego przebieg. Wyrostek robaczkowy to wąski (3-7 mm średnicy) i dość długi (ok. 8-10 cm) ślepy fragment jelita. Jeśli dojdzie do jego zablokowania (np. przez masy kałowe), to rozwijające się w nim bakterie mogą spowodować stan zapalny. Dolegliwość ta może pojawić się w każdym wieku, choć rzadko dotyka dzieci poniżej drugiego roku życia. Trzeba pamiętać, że zapalenie wyrostka robaczkowego ma u dzieci zwykle ostrzejszy przebieg. Dlatego jeśli pojawią się niepokojące objawy, trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem.

ObjawyJeśli dziecko skarży się na napadowo-kolkowy ból w okolicach pępka oraz po prawej stronie dolnej części brzucha, to musisz wykazać się niezwykłą czujnością. Zwykle to pierwsza oznaka zapalenia. Ból może nasilać się podczas kaszlu czy chodzenia, łagodnieje po położeniu się dziecka na lewym boku z podkurczonymi nogami. Pojawiają się nudności i temperatura (zwykle w granicach 38° C). Jeśli Twój maluszek ma te objawy, skontaktuj się z lekarzem. Ból brzucha i gorączka to częste symptomy innych chorób, np. zapalenia ucha. Warto jednak zawsze znaleźć źródło bólu i nie czekać aż sam przejdzie. Po zbadaniu dziecka, pediatra może skierować maluszka do chirurga dziecięcego – ten potwierdzi albo wykluczy zapalenie wyrostka robaczkowego. Do czasu wizyty lekarza, na wszelki wypadek nie podawaj dziecku pokarmów ani środków przeczyszczających. Nie stosuj gorących okładów na brzuch.

Konieczna hospitalizacjaLeczenie polega na usunięciu wyrostka robaczkowego. Jest to konieczne – w przeciwnym razie może dojść do jego perforacji i zapalenia otrzewnej. To stan, który zagraża życiu i zdrowiu dziecka! Jeśli u Twojego maluszka stwierdzono stan zapalny, najprawdopodobniej zostanie w szpitalu. Jeśli zapalenie nie jest bardzo zaawansowane, chirurg może zdecydować się na operowanie metodą laparoskopową. Jeśli stan wyrostka jest poważniejszy, wtedy może paść decyzja o wycięciu go metodą tradycyjną, czyli z zastosowaniem otwarcia powłok brzusznych. W większości przypadków po leczeniu pozostaje jedynie „pamiątka” w postaci niewielkiej blizny. Powikłania są raczej rzadkie.
Usunięcie wyrostka robaczkowego nie ma wpływu na dalsze funkcjonowanie organizmu młodego człowieka.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ