Wybierz swoją kolorystykę
   
Niemal każde dziecko chce mieć w domu jakieś zwierzę. Szczególnie lubiane są psy, gdyż zazwyczaj są bardzo przyjaźnie nastawione do reszty domowników.

Kupić psa czy nie? Pamiętaj, że dla dziecka nowy przyjaciel to wielka frajda a dla Ciebie duży obowiązek. Zanim zdecydujesz się na zakup czworonoga, rozważ wszystkie za i przeciw. To poważna decyzja oraz „inwestycja” na wiele lat.

Pies dla dziecka to wspaniały przyjaciel, jednak maluch musi pamiętać, że zwierzę to także obowiązki. Najlepszy przyjaciel

Obcowanie z psem sprawia malcowi wielką radość oraz wpływa korzystnie na jego rozwój emocjonalny. Już po kilku dniach maluch traktuje zwierzę jak członka rodziny i swojego najwierniejszego przyjaciela. Kontakt z czworonogiem daje doskonałą okazję do nauki odpowiedzialności – pies oznacza nie tylko przyjemność ale również obowiązki (karmienie, dbanie o czystość). Dzięki temu maluch kształtuje swój charakter. Kontakt z psem rozwija zdolność empatii, uczy bezwarunkowej miłości. Ucząc swojego nowego przyjaciela wykonywania jakiejś komendy, dziecko wzmacnia poczucie swojej wartości – wierzy, że potrafi sobie poradzić z nowymi wyzwaniami.
Pies to świetny kompan do zabawy. Który z domowników ma tyle siły i zapału aby przez kolejną godzinę biegać i bawić się z dzieckiem? Puszysty kompan Twojego malca nie tylko się z nim bawi. W fantastyczny sposób potrafi również wyciszyć jego negatywne emocje. Jako najwierniejszy przyjaciel, często jest powiernikiem największych tajemnic i trosk szkraba.

Wielka odpowiedzialnośćMusisz się liczyć z sytuacją, że po pewnym czasie fascynacji nowym domownikiem, Twoja pociecha może potraktować go jak zabawkę. A wiadomo: każda zabawka wcześniej czy później się nudzi. Zanim kupisz psa, warto uprzedzić kilkulatka, że zwierzę to (oprócz przyjemności) również obowiązki. Oczywiście w tej kwestii nie możesz liczyć na zbyt wiele – w końcu Twój przedszkolak to jeszcze małe dziecko, które z pewnością przez długi czas nie będzie w stanie samodzielnie opiekować się czworonogiem. Warto jednak od początku przyzwyczajać malca do prostych obowiązków. Póki co, musisz liczyć się z tym, że największa odpowiedzialność za zwierzę spadnie na Ciebie. Jeśli wiesz, że nie podołasz dodatkowym obowiązkom lub jeśli nie jesteś miłośniczką psów, lepiej zrezygnować z zakupu zwierzęcia.
Zakup i utrzymanie czworonoga wiąże się również z wydatkami. Przeanalizuj swój budżet domowy i określ, czy Twoją rodzinę stać na psa. To wcale nie musi być takie oczywiste – pies to dodatkowy członek rodziny, który musi jeść i musi być pielęgnowanym. Zabawki, wizyty u weterynarza - to również kosztuje. Zanim kupisz psa, sprawdź, czy Twoje dziecko nie ma alergii. Gdy wyjdzie to na jaw już po zakupie psa, będzie problem.
Jeśli z jakichkolwiek przyczyn postanowiłaś, że w domu nie będzie psa, porozmawiaj szczerze o tym ze swoją pociechą. Może zamiast czworonoga kupicie rybki? Jeśli to również nie wchodzi w rachubę, zamontujcie na balkonie karmnik – w ten sposób malec będzie miał okazję opiekować się ptaszkami. Idźcie do zoo, odwiedźcie stadninę koni. Kontakt ze zwierzętami to fantastyczny sposób na zdobywanie wiedzy zoologicznej. Jeśli Twój maluch wykazuje zainteresowania w tym kierunku, powinnaś je dobrze wykorzystać.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ