Wybierz swoją kolorystykę
   
Witaminy są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu Twojego maleństwa. Teraz, kiedy Twój szkrab intensywnie rośnie warto zadbać, aby nie zabrakło ich w codziennej diecie.

Witaminy dla dzieci to nie tylko suplementy, ale przede wszystkim urozmaicona dieta dziecka. Najlepszym źródłem witamin jest zbilansowana dieta. Jadłospis obfitujący w pokarmy zawierające witaminy jest ważny, gdyż organizm ludzki nie potrafi ich wytwarzać – trzeba je dostarczać w postaci pożywienia lub odpowiednich preparatów. Statystyki mówią, iż dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat nie spożywają zalecanych norm poszczególnych witamin. Są po prostu nieodpowiednio żywione – stąd problemy z nadwagą lub wręcz odwrotnie: problemy z niedoborem wzrostu lub wagi.

A


Jeśli chcesz, aby Twój szkrab pięknie rósł oraz miał mocne zęby i kości, musisz zadbać, aby w jego jadłospisie znalazły się produkty bogate w tę witaminę. Witamina A odpowiada również za dobry wzrok Twojego maluszka oraz za odpowiedni stan skóry malca. Znajdziesz ją w wątróbce, maśle, mleku i rybach. Cennym źródłem witaminy A jest również żółtko.

B


Witaminy z grupy B są niezwykle ważne w procesie rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego Twojego malca, poprawiają apetyt i wspomagają jego odporność. Wpływają na wzrost i rozwój organizmu. Głównym ich źródłem są mleko, jaja, warzywa (witamina B1) oraz wątróbka (witamina B12).

C


Jeśli chcesz, aby Twój maluszek był odporny na infekcje, podawaj mu produkty bogate w witaminę C. Jest ona bowiem odpowiedzialna za system immunologiczny organizmu. Ponadto uczestniczy w procesie wzrostu i utrzymania zdrowych dziąseł, naczyń krwionośnych i kości. Pozwala przyswajać żelazo. Podawanie jej alergikom wpływa na łagodzenie działania substancji alergizujących. Skarbnicą witaminy C są warzywa i owoce.

D


Aby Twoje dziecko miało mocne kości i zęby w jego diecie nie może zabraknąć produktów zawierających witaminę D. Jej niedobór prowadzi do krzywicy. Dlatego małym niemowlętom, nawet tym które są karmione piersią, podaje się ją codziennie (mleko matki zawiera idealny zestaw witamin za wyjątkiem witaminy D). Znajdziesz ją w serze, jajkach i tłustych rybach.

E


Witamina E jest niezbędna w procesie prawidłowego budowania komórek. Chroni płuca oraz inne tkanki przed uszkodzeniem przez rakotwórcze wolne rodniki tlenowe. Przyspiesza gojenie się ran. Występuje w żółtku, w produktach pełnoziarnistych oraz olejach roślinnych.

K


To dzięki witaminie K Twój maluszek ma zagwarantowaną prawidłową krzepliwość krwi. Znajdziesz ją w sałacie, kapuście, brukselce oraz w serach i jogurtach.

PP


Dzięki niej możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i trawiennego maluszka. Witamina PP jest niezbędna do wytwarzania hormonów płciowych. Bogatym jej źródłem są mleko, mięso i drożdże.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ