Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 14 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 14

Drugi trymestr w pełni! Jeśli dobrze się czujesz, może pomyślcie z partnerem o wypadzie na weekend? Zmiana otoczenia dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie i da możliwość spędzenia wspaniałych chwil z przyszłym tatą.

Dziecko

W tym tygodniu twarzyczka Twojego maleństwa jest już naprawdę ładnie ukształtowana. Oczka i uszka są już na swoim miejscu, rosną włosy i brwi. Żebra i kręgi maleństwa zaczynają ulegać procesowi kostnienia. Jego tarczyca zaczyna wytwarzać hormony. U chłopców pojawia się prostata a u dziewczynek jajniki powoli zstępują z dotychczasowej lokalizacji w brzuszku do miednicy. Przełyk, tchawica, krtań i struny głosowe są na swoim miejscu – zaczynają się przygotowywać do pierwszego głośnego krzyku. Coraz liczniejsze komórki nerwowe Twojego dziecka powodują, że jego ciało jest bardzo wrażliwe - wyjątek stanowi czubek głowy. Ma to swoje uzasadnienie: w momencie porodu maleństwo będzie mogło przejść w miarę bezboleśnie przez Twój kanał rodny.
Gdybyś mogła teraz podglądnąć swojego szkraba, z pewnością zobaczyłabyś jak pięknie się uśmiecha! Z zapałem również otwiera i zamyka usta. Chętnie wkłada do nich swój kciuk, próbując go ssać.
Ponieważ nadal ma dużo miejsca, chętnie się porusza pływając, machając rękami i nogami. Dzięki tym ćwiczeniom wzmacniają się jego mięśnie i rozwija układ nerwowy.
W tym tygodniu maluszek ma około 10 cm i waży do 25 gramów.

Ty

Twoja macica bardzo szybko się powiększa. To, jak bardzo zaokrągla się teraz brzuszek, jest kwestią indywidualną. Zmiany w sylwetce zależą bowiem od stopnia napięcia mięśni jamy brzusznej. Jeśli na razie tylko Ty widzisz uwypuklony brzuszek a inni jeszcze go nie dostrzegli, z pewnością za 2-3 tygodnie będziesz się nim mogła chwalić całemu światu!
Jeśli zaczyna być Ci niewygodnie w dotychczasowej bieliźnie, pomyśl o nowym, wzmocnionym biustonoszu oraz majtkach „bikini” (noszonych pod brzuchem).

To ważne!

W tym tygodniu lekarz może zaproponować Ci badanie zwane amniocentezą. Ma ono na celu wykrycie zaburzeń chromosomowych, takich jak Zespół Downa. Dlatego polecane jest kobietom które mają więcej niż 35 lat i tym, które wcześniej już urodziły chore dzieci. Jeśli w Twojej rodzinie lub rodzinie Twojego partnera występuje choroba genetyczna, również możesz dostać propozycję wykonania tego badania. Polega ono na pobraniu próbki płynu z pęcherza owodniowego. Płyn poddawany jest odpowiednim badaniom pod kątem określonych chorób genetycznych. Amniocenteza niesie małe ryzyko poronienia, jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, przedyskutuj je ze swoim lekarzem prowadzącym.
Tagi: badania w ciąży, choroby genetyczne, ciąża
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ