Wybierz swoją kolorystykę
   
Zapalenie jamy ustnej to reakcja błony śluzowej na stan zapalny. Dolegliwość ta jest bardzo nieprzyjemna dla malca. Na szczęście są sposoby, które szybko przynoszą ulgę.

Chorobę najczęściej wywołują wirusy z grupy Herpes, bakterie oraz grzyby drożdżaki. Niekiedy dolegliwość może być związana z przewlekłymi chorobami endokrynologicznymi, metabolicznymi czy cukrzycą. Zapalenie jamy ustnej bywa też efektem leczenia antybiotykiem.

Zdrowie dzieci może zostać nadszarpnięte również przez nieprzyjemne zapalenie jamy ustnej. Objawy

Początkowo śluzówka jest zaczerwieniona – to zwykle pierwszy sygnał rozwijającej się choroby. Następnie w małej buzi pojawiają się małe pęcherzyki, które wywołują ból. Gdy pękają, tworzą się nadżerki a czasem nawet owrzodzenia. Maluszek jest rozdrażniony, płacze i marudzi. Dodatkowo pojawia się gorączka oraz niechęć do picia i jedzenia.

Niezbędna pomocPo pierwsze zabierz dziecko do lekarza. Pediatra zbada maluszka i prawdopodobnie zaleci intensywne leczenie miejscowe. Specjalista przepisze lek, który będziesz mogła nabyć w aptece. Do tego prawdopodobnie zaleci podawanie środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych (jeśli temperatura malca przekroczy 38° C). Lekarz może również zlecić wykonanie morfologii krwi wraz z rozmazem, jeśli zmiany w obrębie jamy ustnej są bardzo rozległe.
W domu dbaj, aby maluszek dużo odpoczywał. Nie pozwól, aby brał cokolwiek brudnego do buzi! Podawaj mu łagodne, letnie i półpłynne potrawy – nie trzeba ich zbytnio gryźć, są łatwiejsze do połknięcia i nie drażnią błony śluzowej. Nie zapomnij o regularnym pojeniu szkraba. Pamiętaj, że kwaśne soczki nasilają ból. Najlepiej, aby maluszek pił czystą wodę Może to robić przez słomkę, będzie mniej bolało.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ