Wybierz swoją kolorystykę
   
Modelowy noworodek przesypia niemal całą dobę, czteromiesięczne niemowlę około 14 godzin. A Ty zastanawiasz się: ile śpią rodzice?

Sen dziecka z czasem staje się bardziej zbliżony do dorosłych i dziecko przesypia noc. Wieczorami trudno go uśpić. W nocy wielokrotnie się budzi, stawiając na nogi całą rodzinę. Nie da się ukryć, że rytm dnia noworodka i maleńkiego niemowlęcia jest zupełnie różny od naszego, dorosłych. Maleństwo budzi się, żąda jedzenia czy kołysania i zupełnie je nie obchodzi, że jest to akurat środek nocy. Dobra informacja: w wieku 3-4 miesięcy znaczna część niemowląt zaczyna spać w nocy z krótkimi przerwami na jedzenie. Większość sześciomiesięcznych niemowląt jest w stanie przespać noc bez przerwy na karmienie. Na ogół jednak tak się nie dzieje. Co zrobić z nocnym markiem, który za nic nie chce spać?

Pierś to nie smoczekPostaraj się, aby maluszek nie zasypiał przy piersi. Po nakarmieniu, utul go chwilkę i odłóż do łóżeczka. Jeśli dziecko przyzwyczaisz do tego sposobu usypiania, maluch szybko potraktuje pierś jako uspokajacza, bez którego nie będzie mógł zasnąć. Dla Ciebie oznacza to wstawanie w nocy po kilka-kilkanaście razy. Problem może być naprawdę duży, jeśli w pewnym momencie zdecydujesz się odstawić dziecko od piersi. Wówczas może się okazać, że malec po prostu nie potrafi bez niej zasnąć a Ty nie masz szans na wyspanie się.

Na rękach u mamy?To nie najlepszy sposób na usypianie maluszka. Bardzo często mama tuli i kołysze maleństwo w ramionach, po czym odkłada je, gdy tylko zauważy że zasnęło. Po paru chwilach dziecko budzi się i płaczem domaga się wzięcia go z powrotem na ręce. Mama je bierze, malec zasypia i koło się zamyka Efekt jest taki, że maluszek nie potrafi zasnąć inaczej niż w ramionach mamy. Postaraj się, aby malec nauczył się zasypiać w Twojej obecności ale nie na Twoich rękach. Po odłożeniu go do łóżeczka posiedź z nim chwilkę, pogłaszcz po główce, potrzymaj za rączkę. Niech wie, że nie jest sam. W nocy warto przysunąć łóżeczko maluszka do swojego. Zawsze, w razie potrzeby, będziesz mogła (bez wstawania ) dotknąć go dając mu znać, że jesteś obok.

Inna przyczynaJeśli to nie sposób zasypiania jest przyczyną nocnych płaczów warto sprawdzić czy:
  • Malec nie ma mokrej pieluszki
  • Dziecko nie ma zatkanego noska (nawet niewielki katar potrafi spędzić sen z oczu Twojego dziecka)
  • Maleństwo nie ma za mało ruchu (aktywne dzieci zazwyczaj nie maja problemów ze spaniem)
  • Maluchowi nie jest za zimno lub zbyt ciepło – optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniu gdzie śpi niemowlę to 19°C. Piżamka i kołderka powinny być dostosowane do pory roku
  • Maleństwo coś nie uwiera: zbyt ciasno zapięta pieluszka, metka przy kaftaniku, „gryzący” kocyk itp.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ