Wybierz swoją kolorystykę
   
Zauważyłaś, że na głowie Twojego maleństwa powstały grube, żółte łuski? Najprawdopodobniej to ciemieniucha, częsta przypadłość u niemowląt. Jest sposób aby się jej pozbyć, wystarczy odpowiednio zadbać o skórę na główce Twojego dziecka.

Ciemieniucha na główce noworodka to wynik działania hormonów mamy. Zwykle problem pojawia się już u noworodków, w 3-4 tygodniu życia. Najpierw skóra delikatnie się łuszczy, jest sucha. Zaczynają tworzyć się drobne, białe łuski, które potem żółkną. Prawdopodobnie wszystkiemu winne są hormony mamy, które przez jakiś czas po porodzie krążą w organizmie dziecka. Sprawiają one, że gruczoły łojowe maluszka pracują zbyt intensywnie. Wydzielany w nadmiarze łój, zasycha na głowie maleństwa. Łącząc się ze złuszczonymi komórkami naskórka, tworzy żółte plamy.


Nie jest groźna, ale....... trzeba ją leczyć, aby nie doszło do zakażenia. Ciemieniucha nie boli, nie swędzi ale brzydko wygląda. Można się jej pozbyć w łatwy sposób. Codziennie myj główkę dziecka delikatnym szamponem lub mydełkiem, przeznaczonym dla niemowląt. Potem włoski wyczesz miękką szczoteczką. Gdy to nie skutkuje, na parę godzin przed kąpielą nasmaruj główkę dziecka oliwką lub specjalnym preparatem przeznaczonym do ciemieniuchy. Potem załóż dziecku bawełnianą czapeczkę. Pod wpływem ciepła łuski zmiękną i łatwiej je będzie po kąpieli wyczesać. Aby pozbyć się problemu, trzeba powtarzać ten rytuał codziennie, nawet przez 7-10 dni. Niestety po jakimś czasie problem może wrócić. Wówczas kurację należy powtórzyć.

Czy potrzebny lekarz?Ciemieniucha znika zazwyczaj w pierwszym półroczu życia dziecka. Jeśli po tym czasie ciemieniucha wciąż się utrzymuje a zabiegi pielęgnacyjne które stosujesz się przynoszą poprawy, wybierz się do dermatologa. Po poradę do specjalisty warto wybrać się również wtedy, gdy ciemieniucha pojawiła się poza skórą głowy np. pod pachami czy na szyi. Specjalista określi, czy zmiany na skórze nie są objawami innych chorób takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy alergia.

Pamiętaj!


  • Łusek ciemieniuchy nie można zdrapywać! Łatwo wtedy uszkodzić delikatną skórę Twojego maluszka.
  • Rozwojowi ciemieniuchy sprzyja pot. Dlatego zadbaj, aby główka dziecka nie przegrzewała się. Kupuj czapeczki przewiewne, bawełniane.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ