Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 12 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 12

Możesz odetchnąć z ulgą. Pierwszy trymestr ciąży zakończony - to oznacza, że ryzyko poronienia znacznie spada.

Dziecko

Teraz twarz Twojego szkraba przybiera proporcje dziecięce. Jest ona bardzo wrażliwa na dotyk – dotknięcie czoła maleństwa powoduje odwrócenie całej główki! Palce dłoni i stóp już się wyraźnie rozdzieliły, a z paluszków zaczynają wyrastać paznokcie. Pojawiają się zawiązki cebulek włosowych. Wykształciły się już organy płciowe, choć jeszcze za wcześnie aby można było stwierdzić czy będziesz mieć córeczkę, czy synka.
W tym tygodniu dobiega kształtowanie się płuc, tarczycy i trzustki Twojego maluszka. Jelita, które do tej pory „chowały” się w pępowinie, teraz cofają się i układają w maleńkim brzuszku. Małe serduszko bije bardzo szybko, pompując krew do wszystkich części ciała. Główne części mózgu są już ukształtowane, powstają nowe połączenia nerwowe.
Maluszek potrafi już otwierać buzię i połykać płyn owodniowy. Zaczyna też robić....siusiu – mocz wydalany jest do płynu owodniowego.
Ważna rzecz: zaczyna funkcjonować system odpornościowy maleństwa. Dzięki temu Twoje ewentualne przeziębienie nie będzie już dla niego tak bardzo groźne. Końcem pierwszego trymestru szkrab ma ponad 6 cm długości i ważny nieco ponad 10 gram.

Ty

W tym tygodniu dno macicy zaczyna wznosić się ponad kość łonową. Twoje krągłości prawdopodobnie zaczynają być coraz bardziej widoczne. Jeśli jednak jeszcze nie możesz pochwalić się zaokrąglonym brzuszkiem, nie martw się. Na pewno przyjdzie na to pora.
Czujesz się coraz lepiej ? Znakomicie! Teraz, kiedy większość dolegliwości związanych z pierwszym trymestrem mija, czujesz, że możesz przenosić góry. Nagły przypływ energii dodaje Ci sił, mogłabyś krzyczeć z radości, że jesteś w ciąży!
Twoje serce może teraz bić trochę szybciej, ale nie przejmuj się tym. Organizm musi się przyzwyczaić do zwiększonej ilości krwi, która w nim krąży.

To ważne!

Najwyższa pora rozpocząć regularne wykonywanie ćwiczeń Kegla. Są one proste i służą wzmocnieniu mięśni okolicy pochwy i krocza. Regularne ich wykonywanie ułatwi Ci poród. Możesz je wykonywać w każdym miejscu i czasie: stojąc w kolejce, korku, gotując czy zmywając naczynia.
Podstawą ćwiczeń Kegla jest napięcie mięśni w okolicach pochwy i odbytu na około 8-10 sekund. Warto je powtarzać co najmniej 25 razy w ciągu dnia o różnych porach.
Tagi: ciąża, ciśnienie w ciąży, ćwiczenia w ciąży, dieta w ciąży, kwas foliowy
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ