Wybierz swoją kolorystykę
   
Czy moje dziecko jest na pewno zdrowe? – to pytanie zadaje sobie niemal każda, świeżo upieczona mama. W dzisiejszych czasach medycyna udostępnia lekarzom szereg narzędzi, za pomocą których specjaliści są w stanie określić stan zdrowia narodzonego maluszka. Jednym z takich narzędzi jest ocena w skali APGAR.

Test, zwany również skalą, opracowała 1949 roku amerykańska pediatra Virginia Apgar. Po raz pierwszy zaprezentowała ją w 1952 roku a opublikowała rok później. Obecnie stosowana jest w Polsce oraz w wielu innych krajach na świecie. Określa pięć najważniejszych kryteriów stanu dziecka. Są to:
  • Oddech
  • Krążenie
  • Kolor skóry
  • Napięcie mięśniowe
  • Reakcja na drażnienie (odruchy)

Skala APGAR pozwala ocenić stan zdrowia narodzonego maluszka. Za każdą z pięciu badanych cech dziecko otrzymuje od 0-2 punktów. Łącznie może ich zatem zdobyć 10 (wtedy maluch jest w stanie bardzo dobrym). Nie trzeba wpadać w panikę, gdy tych punktów początkowo jest 7 czy 8. Zdarza się bowiem, iż po porodzie dziecko jest trochę niedotlenione. Stąd biorą się: słabsza akcja serca, zmienia się kolor skóry. Często wystarczy podać maluszkowi tlen, który pozwoli na wyrównanie tych zaburzeń, co prowadzi do szybkiej poprawy zdrowia dziecka. Ocena 5 lub mniej punktów świadczy, że stan noworodka jest niepokojący i najczęściej wymaga bezzwłocznej interwencji leczniczej.
Test APGAR przeprowadza się w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ