Wybierz swoją kolorystykę
   
Pierwszym miejscem, które maluszek poznaje tuż po porodzie, jest szpital. Nic dziwnego: tu przychodzi na świat i tu przez pierwsze dni ma zagwarantowaną najlepszą opiekę nie tylko mamy ale i lekarzy.

Właściwe badania dzieci, szczepienia i troskliwa opieka to podstawa pierwszych dni na świecie. Przyjście maleństwa na świat to wielkie przeżycie zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Opuszczając bezpieczne i znajome miejsce w brzuchu mamy, noworodek musi się wiele nauczyć i wiele doświadczyć.

Najlepiej u mamyTuż po porodzie maluszek jest położony na Twoim brzuchu. To bliskie spotkanie z mamą jest dla niego niezwykle ważne. Otoczony zapachem i ciepłem Twojej skóry szkrab, czuje się bezpieczny. Bicie Twojego serca jest mu znajome. Słysząc je, maleństwo wycisza się i uspokaja. Teraz jest mu to potrzebne, przecież maluszek również przeszedł trudy porodu! Po narodzinach możesz przystawić dziecko do piersi. Po porodzie Twoje piersi wydzielają siarę – pierwszy, niezwykle cenny pokarm, którym nakarmisz swojego maluszka.

BadaniaTuż po porodzie noworodek przechodzi szereg badań, które określają stan jego zdrowia. Lekarz neonatolog dokonuje jego oceny w skali APGAR. Obejmuje ona akcję serca, odruchy, oddech, kolor skóry i napięcie mięsni. Następnie Twój maluszek zostaje zważony oraz zmierzony – dokonany zostaje pomiar długości ciała, obwód główki, klatki piersiowej i brzuszka. Maleńkie oczka zostają zakroplone odpowiednim płynem, zapobiegającym zapaleniu spojówek. Od jakiegoś czasu wszystkie noworodki przechodzą obowiązkowe przesiewowe badanie słuchu. To bardzo ważne – już na tym etapie można wykryć pewne nieprawidłowości związane ze słuchem. Po upływie dwóch 48 godzin od porodu Twój malec zostaje poddany badaniom przesiewowym w celu wykrycia dwóch groźnych chorób: wrodzonej niedoczynności tarczycy i fenyloketonurii.

SzczepieniaPodczas obowiązkowych szczepień, musisz jakoś przeżyć płacz Twojego nowonarodzonego szczęścia. To naprawdę dla jego dobra! W pierwszej dobie życia noworodek dostaje dwie szczepionki: przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW-B) i gruźlicy (BCG). To konieczne, gdyby bowiem maluszek zaraził się którąś z tych chorób, to byłoby to niezwykle niebezpieczne nie tylko dla jego zdrowia, ale nawet życia.

Wielki mały człowiekMoże się zdarzyć, że Twoje dziecko tuż po narodzinach nie będzie wyglądało najpiękniej. Zmęczone porodem, potrzebuje trochę odpoczynku. Po około dwóch godzinach od przyjścia na świat maluszek może zapaść w mocny sen. Po przebudzeniu prawdopodobnie jest głodny i dopomina się pysznego mleka mamy. Przez okres czuwania uważnie przygląda się światu. Najlepiej widzi to, co znajduje się w odległości ok. 30 cm od niego. Najbardziej interesujące są dla niego oczy i usta pochylającej się nad nim mamy. Maluszek również słyszy, choć początkowo mniej wyraźnie niż Ty. W pieluszce pojawiła się ciemnozielona kupka? To smółka, którą maluszek powinien zrobić w przeciągu 48 godzin po porodzie. Podczas pobytu w szpitalu szkrab trochę schudnie – spadek wagi urodzeniowej nie powinien być jednak większy niż 10%.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ