Wybierz swoją kolorystykę
   

Mleczaki – pierwsze zęby naszych pociech. Czy warto je leczyć skoro i tak wypadną? Wszelki wątpliwości rozwiewa specjalista stomatolog, którego poprosiliśmy o wypowiedź.Zęby mleczne kształtują nasz przyszły wygląd, zapewniają prawidłowy rozwój żuchwy, szczęki, stawów skroniowo-żuchwowych, czyli układu somatognatycznego. Decydują o wyglądzie naszej twarzy, tym samym determinują naszą urodę. Zęby mleczne pełnią taką samą funkcję jak zęby stałe u dorosłych – służą rozdrabnianiu pokarmu. Jeżeli pozostają nieleczone, a w uzębieniu występują braki, dziecko traci możliwość prawidłowego przeżuwania. Konsekwencjami mogą być problemy żołądkowo-jelitowe spowodowane podrażnieniem śluzówki. Dziecko, które ma utrudnione trawienie, będzie również gorzej przyswajać składniki odżywcze zawarte w pokarmie.

Każdy ubytek, a szczególnie taki penetrujący do miazgi, jest raną otwartą podatną na wszelkiego rodzaju bakterie. W przypadku maluchów jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ dzieci mniej dbają o higienę: często podnoszą coś z ziemi, rzadziej myją ręce itp. Wśród powikłań związanych z zakażeniem miazgi mogą się znaleźć: zapalenie serca, osierdzia, nerek i sepsa.

W przypadku nieleczenia zębów mlecznych wzrasta podatność na wszelkiego rodzaju pleśniawki, stany zapalne jamy ustnej oraz dziąseł. W przypadku dzieci, każda z tych dolegliwości jest mocno uciążliwa. Ponadto zakończenia brzegów próchnicy mogą być przyczyną kaleczenia języka oraz policzków, co może doprowadzić, w skrajnych przypadkach, do powstania nowotworu.

W momencie przedwczesnej utraty mleczaków, zęby stałe mogą nie wyżynać się we właściwych miejscach. Konsekwencją są zaburzenia w prawidłowym wzroście żuchwy oraz szczęki. Skutkuje to różnego rodzaju dysproporcjami, które w przyszłości mogą wymagać leczenia operacyjnego. Pewnym jest, że dziecko, które utraci zęby wcześnie będzie miało problemy ortodontyczne w przyszłości. Dlatego w miejsce brakującego zęba mlecznego powinno mieć zrobioną protezkę, która zapewni prawidłowe żucie i zachowanie odpowiedniej przestrzeni międzyzębowej.

Samo podejście niektórych rodziców, że „mleczaków nie warto leczyć” mrozi krew w żyłach. Dbanie u dzieci o zęby mleczne, czy świeżo wyrżnięte zęby stałe można porównać do stawiania fundamentów, które, jeśli będą prawidłowe, pozwolą na wybudowanie na nich domu.

Dr n. med. specjalista medycyny społecznej lek. dent. Przemysław Uliasz,
kierownik NZOZ Prima-Dent


poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ