Wybierz swoją kolorystykę
   

Jaki termometrem najlepiej zmierzyć dziecku temperaturę? Na rynku dostępnych jest wiele modeli, każdy kusi swoimi zaletami. Termometr elektroniczny, douszny, czołowy, w smoczku, na podczerwień. Jaki wybrać?Chore dziecko wymaga regularnego pomiaru temperatury ciała. Do tego celu musimy użyć termometru, który precyzyjnie określi czy i jak wysoką gorączkę ma maluszek. Najważniejszą więc cechą termometru powinna być jego duża dokładność i precyzyjność w pomiarze temperatury.

Zalecenia Amerykańskiej Akademii PediatriiAmerykańska Akademia Pediatrii zaleca, by w zależności od wieku dziecka stosować różne rodzaje termometrów. I tak: do 3. m.ż. – powinno się używać elektroniczne termometry doodbytnicze, pomiędzy 3. m.ż. a 4. r.ż. - elektroniczne termometry doodbytnicze lub elektroniczne termometry douszne, od 4. r.ż. - termometry doustne.

Termometr rtęciowyObecnie wycofane ze sprzedaży ze względu na konieczność dostosowania polskich przepisów dot. produkcji i sprzedaży wyrobów medycznych do dyrektywy UE z 2007 r. Komisja Europejska wprowadziła takie regulacje stojąc na stanowisku, iż rtęć jest bardzo toksyczna dla ludzi i całego ekosystemu. Niewątpliwą zaletą termometru rtęciowego jest jego dokładność. Jednak aby otrzymać precyzyjny wynik, potrzebny jest długi czas pomiaru (parę minut).

Termometr elektronicznyZazwyczaj prosty w obsłudze. Można nim mierzyć temperaturę dziecka pod paszką, w jakie ustnej oraz pupie. Przy wyborze termometru elektronicznego kieruj się ceną – im tańszy model tym większe prawdopodobieństwo sfałszowania wyniku.

Termometr dousznySprawdza temperaturę wewnętrzną ciała. Aby dokonać pomiaru w sposób prawidłowy, pociągnij lekko do siebie uszko niemowlęcia, dzięki temu wyprostujesz przewód uszny dziecka. Następnie wsadź końcówkę termometra do ucha i dokonaj pomiaru. Urządzenia te zazwyczaj są bezpieczne i bardzo dokładne (pod warunkiem jednak, że pomiar zostanie dokonany w sposób prawidłowy, zgodnie z zaleceniami producenta).

Elektroniczny termometr czołowyBezpieczny w użyciu. Szybko mierzy temperaturę poprzez przyłożenie urządzenia w okolice łuku brwiowego dziecka. Niestety jego wadą jest mała dokładność pomiaru.

Paskowy termometr czołowyBezpieczny w użyciu, szybko dokonuje pomiaru. Jednak wynik nie jest miarodajny w przypadku gdy pasek przyklejony do czoła, odklei się choćby w małym stopniu.

Termometr doodbytniczyMierzy temperaturę w pupie dziecka. Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od zwykłego termometru elektronicznego. Jednak posiada on elastyczną ruchomą nóżkę, węższą od zwykłego modelu elektronicznego. Dzięki temu dziecko odczuwa większy komfort podczas mierzenia temperatury. Wynik jest dokładny.

Termometr na podczerwieńBezdotykowy a więc bardzo higieniczny. Pomiar trwa krótko (około 1- 3 sekund, w zależności od modelu). Niestety jest dość drogi a pomiar nie zawsze jest dokładny.

Termometr w smoczkuMierzy temperaturę w jamie ustnej. Mogą z niego korzystać tylko dzieci które lubią ssać smoczek. Pomiar trwa około 2 minut. Jednak dziecko które ma gorączkę (a więc jest osłabione), może nie dać rady utrzymać termometr w sposób prawidłowy.

24.02.2014

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ