Wybierz swoją kolorystykę
   

Od 1 października 2013 r. obowiązują nowe zasady dotyczące urlopu wychowawczego. Jakie? Przeczytaj.Obecnie maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy. Po jego zakończeniu pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku. Każdy z rodziców ( lub opiekunów) ma wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego (np. 35 miesięcy ma mama, jeden miesiąc tata). Co ważne, żaden z rodziców ( lub opiekunów) nie może zrezygnować z należnego mu miesiąca na rzecz drugiego rodzica czy opiekuna. Mama lub tata może skorzystać z pełnego 36 miesięcznego urlopu wychowawczego, jeśli drugi rodzic nie żyje ,przysługuje mu władza rodzicielska, został jej pozbawiony albo gdy uległa ona ograniczeniu lub zawieszeniu. Jest możliwość korzystania z urlopu wychowawczego jednocześnie przez oboje rodziców ale maksymalnie przez 4 miesiące. Ustawodawca umożliwił również podział urlopu na 5 części.

Dla kogo urlop wychowawczy?Z urlopu wychowawczego nie może skorzystać każdy rodzic. Przysługuje on:

-pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę o pracę, powołania, wyboru i mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę

-pracownikowi z co najmniej 6 miesięcznym stażem pracy

-pracownikowi, który ma dziecko do lat 5 ( w przypadku opieki nad dzieckiem szczególnej troski , rodzic ma prawo wykorzystać 36 miesięczny urlop wychowawczy do kończenia przez dziecko 18 roku życia)

03.02.2014

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ