Wybierz swoją kolorystykę
   
Z pewnych powodów nie możesz karmić maleństwa piersią? Dziecko skończyło 6 miesięcy i przestawiasz je na butelkę? Musisz wrócić do pracy? To nie powody do zmartwień. Prawidłowe karmienie butelką zapewnia maluszkowi odpowiedni rozwój.

Karmienie butelką również może zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Mieszanki dla niemowląt różnią się między sobą składem a także smakiem. Ale wszystkie są wzorowane na kobiecym pokarmie i bardzo dobrze przebadane. Zawierają wszystkie ważne składniki, tak aby Twoje dziecko mogło rozwijać się w jak najlepszy sposób. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Przygotowanie mieszanki· Zawsze sprawdzaj termin jej przydatności do spożycia. Informacja ta podana jest na opakowaniu. Dodatkowo, gdy otwierasz mieszankę po raz pierwszy, zapisz datę, gdyż zazwyczaj należy ją spożyć do 7 dni. Ważne by tego przestrzegać i nie narażać dziecka na niepotrzebne dolegliwości.
· Przed przyrządzeniem mieszanki obowiązkowo umyj ręce.
· Wysterylizuj potrzebne akcesoria tj. smoczek i butelkę.
· Używaj wyłącznie zagotowanej wody. Najzdrowsze dla niemowlaków są wody z niską zawartością minerałów lub wody źródlane. Wodę po otwarciu należy przechowywać w lodówce. Nie używaj kranówki, gdyż może ona zaszkodzić dziecku.
· Mleko przygotuj ściśle według zaleceń producenta. Jego skład jest opracowany w taki sposób aby najbardziej jak to tylko możliwe przypominało mleko mamy. Miarki nie ubijaj, patrz aby nie była też kopiasta. Mleko musi mieć odpowiednie proporcje: za rzadkie nie zapewni dziecku odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin, za gęste z kolei będzie ciężkie do strawienia dla małego brzuszka, może wywołać też kolki, biegunkę a nadmiarem protein może przeciążyć nerki.
· Mleko przygotuj przed samym podaniem. Jeśli z jakichś powodów musisz zrobić to wcześniej, przechowuj je w lodówce maksymalnie do 2 godzin (po tym czasie nie podawaj maleństwu mleka). Po wyjęciu podgrzej je w podgrzewaczu lub w garnku z ciepłą wodą. Uważaj, aby nie zagotować mleka, gdyż straci ono wówczas cenne witaminy i składniki mineralne.
· Przed podaniem mieszanki, sprawdź jej temperaturę, aby nie oparzyć maleństwa. Najlepiej wylej kilka kropel na przegub dłoni (powinny sprawiać wrażenie ciepła ale nie gorąca) .

Zaczynamy karmienie· Pamiętaj, że dzieci którym podaje się mieszankę nie można karmić na żądanie. Zachowaj odpowiednie odstępy czasowe (3-4 godziny), aby mały brzuszek zdążył strawić pokarm.
· Karm dziecko w wygodnej pozycji. Jeśli chcesz zaspokoić potrzebę bliskości i czułości, trzymaj maluszka w ramionach. Pamiętaj, by główka była wyżej niż reszta ciałka – tym sposobem zmniejszysz prawdopodobieństwo, że maluch się zadławi. Mleko powinno wypełniać cały smoczek, tak by dziecko nie łykało powietrza a co za tym idzie, nie miało kolek. Jeśli dziecko prawidłowo ssie, w butelce mogą pojawić się bańki powietrza.
· W czasie karmienia rób przerwy, by maluchowi się odbiło. Dzięki temu będzie miał większy apetyt (połykane bąbelki powietrza, mogą powodować uczucie sytości). Nie zapomnij też o odbiciu po zakończeniu karmienia.
· Uważaj, by maluszek nie zasnął podczas jedzenia, gdyż może się zakrztusić.
· Jeśli maleństwo nie zjadło całej porcji, resztkę wylej. Do jedzenia dostała się ślina dziecka a wraz z nią bakterie, które przy ponownym podaniu mogłyby wywołać biegunkę.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ