Wybierz swoją kolorystykę
   

Co czeka świeżo upieczonych rodziców w 2014 roku? Sprawdź, jakie zasady dotyczące urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego obowiązują w tym roku.Rodzicom dzieci, które urodziły się w 2014 roku przysługuje:

- urlop macierzyński: 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka (w tym 14 tylko dla matki), 31 tygodni przy narodzinach bliźniaków, otrzymany automatycznie

- dodatkowy urlop macierzyński: 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i do 8 tyg. w przypadku ciąży mnogiej, mogą z niego skorzystać oboje rodzice, aby go otrzymać, trzeba złożyć wniosek

- urlop rodzicielski : 26 tygodni niezależnie od ilości urodzonych dzieci, mogą z niego skorzystać oboje rodzice, aby go otrzymać, trzeba złożyć wniosek

Czas korzystania z urlopu związanego z narodzinami potomstwa jest uznawany jako czas zatrudnienia, jest więc wliczany do całości okresu zatrudnienia i przysługuje za niego urlop wypoczynkowy na normalnych zasadach.

Urlop rodzicielski 2014Wniosek o urlop rodzicielski należy złożyć:

- Nie później niż 14 dni po porodzie, Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński oraz następujący po nim urlop rodzicielski można złożyć w jednym momencie, na jednym dokumencie. To rozwiązanie adresowane do tych kobiet, które od razu zdecydują się na wykorzystanie urlopu macierzyńskiego podstawowego, dodatkowego oraz urlopu rodzicielskiego.

- W terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu, czyli w trakcie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, w wymiarze wielokrotności tygodnia. Każda z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni. Naturalnie części urlopu rodzicielskiego mają przypadać bezpośrednio jedna po drugiej. Jeśli oboje rodzice decydują się w jednakowym czasie przebywać na urlopie rodzicielskim, to jego wymiar dla każdego z rodziców wynosi po 13 tygodni.

Tata w domu czyli dodatkowy urlop macierzyński lub rodzicielski dla ojcówW przypadku gdy matka dziecka rezygnuje z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w całości lub w części, wniosek o dodatkowy urlop macierzyński lub o swoją część takiego urlopu może złożyć tata maluszka. Musi to jednak zrobić nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu lub z drugiej jego części. Wniosek musi zawierać dokładny termin zakończenia podstawowego urlopu macierzyńskiego lub zakończenia pierwszej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego wykorzystywanej przez mamę malucha oraz liczbę tygodni jakie ta część obejmuje.

Zasiłek macierzyński 2014Młodej matce przysługuje zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Za okres urlopu rodzicielskiego - w wysokości 60 proc. podstawy wymiaru.
Jeśli jednak pracownica (nie później niż 14 dni po narodzinach dziecka) złoży wniosek o udzielenie jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego w pełnych wymiarach, wtedy zasiłek macierzyński za okresy wszystkich tych urlopów będzie wynosił 80 proc. podstawy wymiaru. Gdy matka dziecka zrezygnuje z całości lub części przyznanego jej już wcześniej urlopu macierzyńskiego dodatkowego lub rodzicielskiego, wówczas wniosek o niewykorzystaną część urlopu dodatkowego lub urlopu rodzicielskiego i zasiłek macierzyński może wystąpić ojciec dziecka.

Polecamy stronę internetową, uruchomioną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej www.rodzicielski.gov.pl Tam zapoznasz się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi urlopów macierzyńskich i rodzicielskich

26.01.2014


poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ