Wybierz swoją kolorystykę
   

Dzisiejsze urządzenia do monitorowania ciąży są w stanie wykryć ciążę pozamaciczną już we wczesnym stadium. A czy wyryję ją test ciążowy? Pytamy eksperta.Test ciążowy wykrywa obecność beta hcg w organizmie kobiety bez względu na lokalizację ciąży. Jeżeli mamy wynik dodatni, a nie stwierdzamy w odpowiednim czasie pęcherzyka ciążowego w jamie macicy, podejrzewamy ciążę pozamaciczną.
W diagnostyce ciąży pozamacicznej wykorzystywane są oznaczenia beta hcg we krwi pacjentki, ultrasonografia przezpochwowa i, w uzasadnionych przypadkach, laparoskopia. Istotny jest dokładny wywiad: data ostatniej miesiączki (czy poprzednie pojawiały sie regularnie), występowanie krwawień z macicy po miesiączce, bóle podbrzusza, zasłabnięcia. Ciąża pozamaciczna najczęściej lokalizuje się w jajowodzie i wczesne jej rozpoznanie umożliwia zastosowanie leczenia zachowawczego lub operacyjnego, które pozwoli na zachowanie jajowodu.

Dr n. med. Dariusz Mercik – specjalista chorób kobiecych i położnictwa, endokrynolog, dyrektor medyczny Kliniki GYNCENTRUM, Katowice.22.09.2013

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ