Wybierz swoją kolorystykę
   

O jej istnieniu kobiety nie zawsze wiedzą – objawy mylą np. ze spóźnioną miesiączką. Ciąża biochemiczna to wczesne poronienie, czyli obumarcie jaja płodowego i wydalenie go z ciała kobiety. Nie jest przeciwwskazaniem do ponownego ubiegania się o potomstwo.O poronieniu mówimy gdy dochodzi do utraty ciąży do ok. 20 tygodnia jej trwania. Z ciążą biochemiczną mamy do czynienia wtedy, gdy dochodzi do wczesnego poronienia: testy ciążowe wskazują na zapłodnienie, jest jeszcze jednak za wcześnie, by ciążę potwierdzić podczas standardowego badania ginekologicznego lub badania USG.

Przyczyny ciąży biochemicznejLekarz często nie jest w stanie sprecyzować co było przyczyną tak wczesnego poronienia. Może na to wpłynąć kilka czynników, często trudno stwierdzić czy którykolwiek z nich odegrał decydującą rolę w procesie powstania ciąży biochemicznej. Tak więc bywa, iż specjalista nie jest w stanie określić żadnej racjonalnej przyczyny sytuacji. Wśród czynników zagrożenia możemy jednak wymieć:

-Wady genetyczne płodu - jeśli dziecko nieprawidłowo się rozwija, natura „naprawia” błąd, który powstał podczas zapłodnienia ( jeśli zarodek by przeżył, dziecko urodziłoby się poważnie chore).

-Choroby kobiety – bywa, iż zwykłe przeziębienie w początkowej fazie ciąży doprowadza do obumarcia płodu. Nie mówiąc już o poważniejszych schorzeniach, takich jak zapalenie płuc czy toksoplazmoza.

-Nieprawidłowa budowa narządów rodnych matki a także wszelkiego rodzaju blizny i zmiany w macicy po wcześniejszych poronieniach czy zabiegach chirurgicznych.

-Zaburzenia hormonalne kobiety, w tym głownie niedobór progesteronu, odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży.

-Czynniki zewnętrzne: duże skoki temperatury czy ciśnienia, nagłe wstrząsy itp.

-Styl życia ciężarnej (stres, korzystanie z solarium, stosowanie używek: alkoholu, papierosów, narkotyków itp)

Objawy ciąży biochemicznejCiąża biochemiczna często występuje na tak wczesnym etapie rozwoju zarodka, że kobieta w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że była w ciąży i poroniła. Objawy takiej ciąży często mylone są z krwawieniem miesięcznym . W późniejszym etapie ciąży symptomy poronienia są dużo ostrzejsze, ból podczas krwawienia staje się silny, a samo krwawienie jest obfitsze niż zwykle. Wtedy konieczne jest tzw. „czyszczenie macicy” z pozostałych tam tkanek . Po poronieniu wskazany jest odpoczynek, często niezbędna staje się pomoc psychologa.


poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ