Wybierz swoją kolorystykę
   
Odpowiednia pozycja oraz prawidłowe przystawienie maleństwa do piersi, to podstawowe warunki udanego karmienia. Najważniejsze, abyś podczas karmienia czuła się komfortowo, gdyż początkowo maleństwo może ssać nawet pół godziny.

Pozycje karmienia piersią powinny być wygodne zarówno dla mamy jak i dziecka. Okres karmienia piersią to czas, który należy tylko do Ciebie i Twojego maleństwa. Ważne, aby w takich chwilach było Wam obojgu wygodnie. Poniżej opisujemy pozycje, z których warto wybrać tę, przy której możesz się odprężyć, odpocząć i spędzić miło czas.

O czym musisz pamiętać?Dziecko zawsze układaj na boczku, skierowane do Ciebie, tak aby ucho, ramię oraz biodro znajdowały się w linii prostej. Drugą ważną zasadą jest to, aby przystawiać dziecko do piersi a nie odwrotnie. Przystawienie piersi do dziecka kończy się zazwyczaj nienajlepszym karmieniem lub bólem pleców mamy.

Pozycja klasyczna (kołyskowa)Usiądź, wygodnie opierając plecy. Główkę dziecka połóż na zgięciu łokcia a dłonią podeprzyj biodra lub pośladki maluszka. Jedną rączkę dziecko opiera na twojej talii a drugą kładzie na piersi. Ważne aby chwytało całą brodawkę wraz z otoczką oraz by nosek dziecka i bródka dotykały piersi i delikatnie ją masowały.

Pozycja leżąca (na boku)Połóż się na boku. Możesz podłożyć poduszkę pod głowę, by było Ci wygodnie. Maluszka ułóż naprzeciw siebie, tak aby jego brzuszek przylegał do Twojego a buzia była na wprost sutka - wówczas bez trudu będzie mógł ssać. Maluszkowi także musi być wygodnie, dlatego podtrzymuj jego plecki ręką lub połóż wzdłuż nich zwinięty w wałek kocyk. W tej pozycji najłatwiej będzie Ci się zrelaksować i odpocząć.

Pozycja spod pachy (futbolowa)Przy tej pozycji pomocna będzie poduszka do karmienia lub inna rzecz, na której możesz ułożyć dziecko na wysokości piersi. Poduszkę kładziemy z boku, przy piersi którą będziemy karmić. Główkę dziecka przytrzymujemy dłonią. I tak np. karmiąc lewą piersią, kładziemy poduszkę przy lewym boku i podtrzymujemy główkę lewą dłonią.
Pozycja ta jest szczególnie zalecana dla kobiet po cesarskim cięciu, które nie mogą kłaść dziecka na brzuchu, obolałym po operacji.

Pozycja krzyżowaPozycja ta jest podobna do pozycji klasycznej, jeśli chodzi o ułożenie dziecka. Różni się tym, iż podtrzymujesz dziecko przeciwną ręką niż pierś z której karmisz (gdy karmisz z prawej piersi podtrzymujesz maluszka lewą ręką). Dłonią przytrzymujesz główkę, tak by kciuk był za jednym uszkiem dziecka a reszta palców za drugim. Nadgarstek kładziesz na pleckach pomiędzy łopatkami. Jak przy każdej pozycji pamiętaj, aby maleństwo chwytało brodawkę wraz z otoczką a nie tylko sutek.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ