Wybierz swoją kolorystykę
   

Wiosna rozkwita już w pełni, aura sprzyja krótkim wypadom na łono natury i w najpiękniejsze zakamarki miast. Jednak pomimo uroków wiosny i całej palety możliwości, jakie daje, rokrocznie pojawia się ten sam problem: gdzie spędzić majówkę z naszymi dziećmi.Choć wybór jest bardzo szeroki, trudno podjąć decyzję. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę wiele czynników. Jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i sprawić, aby nasz wyjazd był atrakcyjny nie tylko dla dzieci, ale i dla nas samych. Co więcej, jak zorganizować go tak, żeby dzieci się nie nudziły i abyśmy my mogli choć odrobinę odpocząć? Okazuje się że jest kilka ciekawych propozycji i wcale nie trzeba przeznaczać na tego rodzaju wypad majątku. Wystarczy dobrze poznać potrzeby dziecka, połączyć je ze swoimi i wyruszyć w majową podróż...choćby na drugi koniec miasta.

Uroki wsiPrzebojem ostatnich lat jest agroturystyka, która szczególnie dla dzieci stanowi ciekawą formę spędzenia wolnego czasu. Wyjazd na wieś i pobyt w gospodarstwie agroturystycznym to gwarancja wielu atrakcji dla najmłodszych i chwili wytchnienia także dla Ciebie. Opieka na zwierzętami hodowlanymi, szansa na przyjrzenie się cyklowi życia na wsi, nauka przygotowywania tradycyjnych potraw i produktów to tylko niektóre z propozycji. Twoje dziecko będzie mogło wydoić krowę,przejechać się na koniu, paść owcę i nakarmić kury czy króliki. Prócz tego w gospodarstwach agroturystycznych skorzysta też z zajęć plastycznych, a szczególnie tych dotyczących rękodzieła, jak lepienie z gliny czy nauka haftu. Jeśli Cię to zainteresuje sam również będziesz mógł podszkolić się w tym zakresie. Poza tym do dyspozycji dziecka będą wszystkie rozrywki, które kojarzą się z aktywnym wypoczynkiem na wsi, jak piesze wycieczki, jazda na rowerach, kąpiel w jeziorze i wiele innych sportowych możliwości. Kiedy Twoje dzieci będą zajęte poznawaniem uroków wsi, Ty spokojnie odpoczniesz. Możesz do nich dołączyć w trakcie zabaw, ale często nie jest to konieczne, więc będziesz miał także chwilę dla siebie. A przy okazji może sam się czegoś nauczysz, np. jak robi się ser, uciera masło albo doi krowę. Będziesz mógł też zachłysnąć się świeżym powietrzem i podziwiać piękno natury. Wieczory wypełnią śpiewy przy ognisku, degustacje wiejskich smakołyków i opowieści gospodarzy o kulturze regionu. Warto zainteresować się, czy w ramach swojej działalności placówka organizuje też wycieczki fakultatywne do pobliskich skansenów, miejsc historycznych czy rezerwatów. Będą one dobrą alternatywą w przypadku niezbyt sprzyjającej pogody. Jeśli chcemy wybrać na majówkę tego rodzaju miejsce, trzeba koniecznie jak najwcześniej skontaktować się z właścicielami i dokonać rezerwacji. Gospodarstwa agroturystyczne cieszą się bowiem wyjątkową popularnością i najczęściej na długo przed właściwym terminem brakuje w nich wolnych miejsc. Ceny za pobyt kształtują się od 35 zł/za osobę wzwyż. Dla dzieci, w zależności od ich wieku, są odpowiednio niższe. Za pociechy poniżej 3 roku życia często nie trzeba płacić nic.

Odkryj miasto na nowoJeżeli warunki nie pozwalają Ci na wyjazd podczas majówki, wcale nie oznacza to, że musisz się nudzić. Zamieńcie się razem z dziećmi w odkrywców i wyruszcie na podbój miasta, miasteczka czy wsi, w których mieszkacie. Niech odsłonią przed Wami swoje tajemnice, uroki i niezauważone dotychczas detale. Żeby zainteresować nimi dzieci, przygotujcie się odpowiednio do Waszej wycieczki. Weźcie mapę, plan miasta, a nawet przewodnik lub ciekawą książkę o danym miejscu. Możecie ją wcześniej przeczytać i zabawić się w przewodnika lub zaangażować dzieci w oprowadzanie. Starajcie się wprowadzić w Wasz spacer jak najwięcej elementów zabawy. Układajcie historyjki, opowiadajcie legendy, snujcie przypuszczenia, odnajdujcie niezauważane na co dzień szczegóły – architektury, krajobrazu, roślinności. Jeśli brakuje Wam pomysłu, gdzie konkretnie się wybrać, poszperajcie w internecie i gazetach, na pewno znajdziecie zapowiedzi wielu ciekawych wydarzeń zorganizowanych specjalnie pod kątem długiego, majowego weekendu. Koncerty, konkursy, warsztaty – propozycji nie zabraknie. Natomiast jeśli bardzo chcecie odpocząć od typowego zgiełku miasta nie opuszczając go, wybierzcie się do parku, znajdźcie ustronne miejsce, weźcie ze sobą koszyk piknikowy, książki, piłkę oraz inne zabawki i wyobraźcie sobie dzień spędzony na łące, z dala od codziennych obowiązków i tłumu ludzi. Na wsi możecie zrobić to samo – wybrać się do lasu, na polanę, zwiedzić pobliskie miasto, poznać historię miejscowego kościoła, pomnika, kapliczki i dopisać do nich swoją własną, autorską legendę.

Polska od morza aż do TatrNie bójcie się zabrać swojego dziecka w podróż. Wcale nie musi być ona bardzo daleka. Pokażcie mu jak piękna może być Polska i sam uszczknijcie z tych wrażeń coś dla siebie. Z łatwością znajdziecie hotel w przyzwoitej cenie, dostosowany do potrzeb dzieci. Zarezerwujcie miejsca odpowiednio wcześniej, by nie martwić się później o wolny termin. Jeśli pojedziecie swoim własnym samochodem bez problemu zmieścicie cały dziecięcy ekwipunek i swoje rzeczy. Poza tym będziecie mogli wybrać się do bardziej odległych zakątków wybranych miast, czy ich okolic i wrócić do domu w momencie, gdy poczujecie się zmęczeni, bądź dzieci zaczną się nudzić. Zwiedzanie i wędrówki z dzieckiem dostosujcie do jego możliwości. Nie róbcie zbyt ambitnych planów, raczej skupcie się na odpoczynku i dobrej zabawie. Niech to będzie spokojny wypad, podczas którego będziecie robić, to, na co w danym momencie macie ochotę. Przed wyjściem zaplanujcie jednak razem co chcielibyście zobaczyć, ale nie trzymajcie się sztywno tych ustaleń, modyfikujcie je w zależności od stanu waszych sił i nowych pomysłów. Skoro sami organizujecie wyjazd, macie mnóstwo możliwości. Pokażcie swoim dzieciom, jak ciekawe mogą być tego rodzaju wycieczki, zachęćcie je do tworzenia własnych planów. Znajdźcie też czas na przyjemności, posiedźcie w parku, skosztujcie miejscowych specjałów, poprzyglądajcie się ludziom, wymieńcie się wrażeniami. Jeśli wasze dziecko to jeszcze maluszek, możecie robić to samo. Wystarczy wózek, torba z najpotrzebniejszymi rzeczami i zaznajomienie z komunikacją, tak by w razie konieczności móc szybko wrócić do miejsca zakwaterowania.
Chodzenie po górach z dzieciakami jest trochę bardziej ryzykowne, bo odległości pomiędzy schroniskami i punktami wypoczynkowymi są dużo większe i czasem trzeba sobie radzić w plenerze z różnymi niespodziankami. Jednak przy wyborze łagodnych, krótszych tras dzieci zazwyczaj nie mają problemów z wędrówką i tak szybko się nie nudzą. Pokazujcie im piękne rośliny, widoki, zwierzęta i sami uczcie się od nich szczerego, dziecięcego zachwytu. Jeśli chcecie uniknąć „majówkowego” marudzenia, stwórzcie konkursy na drogę i przygotujcie na nie drobne nagrody np. w postaci smakołyków. Przydadzą się w kryzysowych sytuacjach, kiedy dziecko zacznie być nieznośne. Planując podróż przygotujcie kilka propozycji i razem z dziećmi wybierzcie taką, która najbardziej przypadnie wszystkim do gustu.

Majówka all inclusiveJeśli dysponujecie większym funduszem na majówkowe szaleństwo, możecie wówczas wybrać wyjazd zagraniczny, zorganizowany dla rodzin z dziećmi lub np. wypoczynek w SPA z atrakcjami przeznaczonymi również dla maluchów. Coraz więcej placówek tego rodzaju zapewnia organizację czasu także dla najmłodszych i gwarantuje opiekę nad nimi, nawet w godzinach wieczornych. Jeśli chodzi o zagraniczne wczasy i wycieczki oferta jest tak szeroka, że trudno ją opisywać. Przy wyborze pamiętajcie jednak by zaznajomić się z jej dokładnym programem i zastanowić się nie tylko nad tym, czy będzie odpowiedni dla Was, ale czy zainteresuje też Wasze dziecko. Poza tym sprawdźcie stronę internetową hotelu do którego się wybieramy i jego przystosowanie do potrzeb dzieci. Zajrzyjcie też na fora internetowe i przyjrzyjcie się opiniom na jego temat pod kątem wymogów najmłodszych turystów.
Niezależnie od tego, gdzie wybierzecie się na majówkę, weźcie poza najpotrzebniejszymi rzeczami i dobrze wyposażoną apteczką także ulubioną przytulankę czy kocyk dziecka, by ułatwić mu aklimatyzację w nowym miejscu. Pamiętajcie też o zapasie wody i zdrowych smakołyków, które umilą podróż i pozwolą nabrać sił przy zwiedzaniu. Starajcie się jak najbardziej zainteresować dziecko miejscami, do których się wybierzecie – niezależnie od tego czy będzie to Majorka czy Wasze własne miasteczko. Zobaczycie, jak wiele radości może sprawić dobrze zorganizowana majówka!

22.04.2014

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ