Wybierz swoją kolorystykę
   
Każde dziecko jest inne, ma inne potrzeby. Trzeba pamiętać, iż od pierwszych chwil jest to istota ludzka, która wie najlepiej, kiedy i ile potrzebuje zjeść.

Karmienie dziecka najczęściej jest zalecane na żadanie, jednak można także karmić o określonych porach. Wyobraźmy sobie, że ktoś nam ustala godziny jedzenia i nie możemy jeść, kiedy jesteśmy naprawdę głodni – chyba nikt nie byłby zadowolony w takiej sytuacji. Tak samo jest z dzieckiem. Wyjątek stanowią pierwsze dni życia maluszka, kiedy dziecko bardzo dużo śpi i czasami może zapomnieć o jedzeniu. Tu nasza rola, aby w pierwszym tygodniu przypominać maluszowi o pysznym mleczku. Jeśli śpi ponad 4 godziny, należy delikatnie go obudzić i nakarmić.
Najczęściej zalecane jest karmienie na żądanie, czyli przystawianie dziecka do piersi gdy tego potrzebuje a nie według sztywno ustalonych godzin i odstępów czasowych.

Najlepsze mleko mamyPokarm mamy jest najlepiej dostosowany do potrzeb dziecka, zaspokaja zarazem potrzebę picia i jedzenia. Dostarcza potrzebne składniki energetyczne i budulcowe a także składniki mineralne. Jest lekkostrawny – nie ma więc obawy, że przekarmimy maleństwo. Na początku dziecko może jeść nawet co pół godziny, inne co godzinę i nie ma się co martwić, że maluszek dużo czasu spędza przy piersi. Z czasem, jak nasza pociecha będzie rosła i nauczy się ssać, ilość posiłków będzie mniejsza a czas jedzenia krótszy.

To nie tylko głód...Dla wielu dzieci, czas spędzony przy piersi ukochanej mamy, która jest jedyną osobą jaką początkowo rozpoznają (po zapachu, biciu serca i po głosie – wszystko to pamiętają z życia płodowego), służy nie tylko zaspokojeniu głodu i pragnienia. Jest także chwilą wyciszenia i napawania się bliskością oraz ciepłem mamy. Pozwólmy więc na to naszemu niemowlakowi a na pewno w przyszłości czas spędzony razem zaprocentuje.

Żądanie - nie tylko maluszkaPamiętaj, że karmienie na żądanie działa w dwie strony. Jeśli czujesz, że Twoje piersi są nabrzmiałe i odczuwasz dyskomfort, wówczas możesz nakarmić maluszka. Po kilku tygodniach karmienia wyłącznie piersią, Twoje gruczoły będą wytwarzać tyle mleka, ile potrzebuje dziecko. Dzięki temu nie będzie już dochodzić do nawału pokarmu i sytuacja unormuje się.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ