Wybierz swoją kolorystykę
   

Zastanawiasz się jak będzie wyglądać Wasze dziecko? Sprawdź jaki kolor włosów i oczu będzie miała Twoja pociecha! Czy będzie wysoka czy niska?Geny dzielimy na dominujące i recesywne. Silne geny odpowiedzialne są za ciemny kolor włosów, karnację i kolor oczu, kręcone włosy, długie rzęsy, duże oczy, grube wargi, orli nos, wąski nosek oraz tendencję do łysienia. Geny recesywne decydują o jasnych włosach, karnacji, niebieskich oczach, małych oczach, krótkich rzęsach, prostych włosach, wąskich ustach, szerokim nosie. Nie wszystko można przewidzieć i naukowcy na poniższe tezy nie dają stuprocentowej pewności. Dziedziczenie to bowiem nadal tajemnica. Jednak warto się pobawić i pospekulować…

Kolor włosówGeny, geny i jeszcze raz geny. To one są odpowiedzialne za to, jakiego koloru będzie czupryna Twojego maluszka. Zasada jest następująca: geny dominujące odpowiadają za włosy ciemne, recesywne – za jasne. Brunet/brunetka na dwa geny dominujące. Blondyn/blondynka dwa recesywne. Osoba o włosach ciemnawych ma jeden gen dominujący i jeden recesywny.

W momencie poczęcia dziecko otrzymuje jeden gen od matki, jeden od ojca. Gdy połączą się dwa dominujące – dziecko będzie brunetem, dwa recesywne – blondynem. Dziecko o ciemnawych włosach urodzi się z połączenia genów: jednego dominującego, jednego recesywnego.  Ciemnowłosym rodzicom może przydarzyć się blondynek. Prawdopodobnie przodkowie rodziców posiadali geny recesywne i to po nich pociecha odziedziczyła kolor czupryny.
Za włosy kręcone odpowiada gen dominujący, a za proste – recesywny. Tak samo jest z długością rzęs i gęstością brwi.

Kolor oczuTu znowu geny biorą górę. Gen dominujący decyduje o oczach ciemnych, recesywny o niebieskich. Gdy oboje rodziców ma ciemne oczy, ich dziecko może mieć oczy niebieskie! Taka sytuacja ma miejsce gdy maluch odziedziczy po rodzicach po jednym genie recesywnym. Z punktu widzenia nauki niemożliwe jest jednak by niebieskoocy rodzice mieli ciemnookie dziecko, ponieważ żadne z nich nie posiada genów dominujących.

Wzrost dziecka – kalkulatorObliczenia oczywiście nie muszą odpowiadać rzeczywistości , ponieważ na to jacy jesteśmy wysocy maja wpływ również inne czynniki (min. sposób odżywiania, przebyte w dzieciństwie choroby, aktywność fizyczna). Ale pobawić się nie zaszkodzi .

wzrost dziewczynki = (wzrost mamy + wzrost taty - 13) : 2

wzrost chłopca = (wzrost mamy + wzrost taty +13) : 2

Kondycja skóryBywa, że kolejne pokolenia w tym samym miejscu na ciele mają znamię. To efekt działania genów, gdyż człowiek dziedziczy skłonność do znamion (barwnikowych, naskórkowych, łojotokowych). Jeśli masz w dojrzałym wieku ma wiele znamion barwnikowych, Twoje dziecko prawdopodobnie też to czeka. Jeżeli będzie dużo korzystać ze słońca, może mieć ich więcej.
Rodzaj cery i jej kolor są uwarunkowane dziedzicznie. Jeśli któreś z rodziców ma skłonność do łojotoku lub cerę naczynkową – dziecko też prawdopodobnie będzie miało z tym kłopot. Jeśli kobieta ma cerę suchą, powinna dbać o nawilżanie skóry córki już od najmłodszych lat.


poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ