Wybierz swoją kolorystykę
   

Wykonanie lewatywy przed porodem spędza sen z powiek wielu przyszłym mamom. Czy rzeczywiście jej stosowanie jest konieczne? Pytamy położną.Lewatywa czyli oczyszczanie jelita grubego z zalegających mas kałowych to zabieg stosowany od czasów starożytnych. Wykonywanie jej przed porodem jest tematem kontrowersyjnym. Z jednej strony ma zapewnić komfort rodzącej a także personelowi, z drugiej jednak- rodząca może czuć się obdarta z godności. Prawda jest taka, że zabieg ten nie ma żadnego medycznego uzasadnienia i nie musi być wykonywany – to opinia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Obecnie nie ma obowiązku zastosowania lewatywy przed porodem ale rodząca może sama prosić o jej wykonanie jeśli czuje taką potrzebę. Warto wspomnieć, iż w aptece można kupić płyn do oczyszczenia jelit (enemę). Ciężarna może wykonać ją samodzielnie, we własnym domu, bez skrępowania innymi osobami. Pamiętać należy jednak, że organizm przed porodem bardzo często sam, w sposób naturalny się oczyszcza.

Izabela Rybacka, położna
Familijny Fyrtel - Akademia Świadomej Rodziny

02.04.2013

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ