Wybierz swoją kolorystykę
   

Badanie EEG u dziecka - jak wygląda i po co się je wykonuje? Pytamy specjalistę.Badanie EEG – elektroencefalograficzne mózgu - jest badaniem czynności bioelektrofizjologicznej mózgu - organu zarządzającego bezpośrednio lub pośrednio całością aktywności naszego organizmu. Jest to badanie całkowicie obojętne i bezpieczne dla człowieka i polega na całkowicie pasywnej (bez jakiejkolwiek aktywności ze strony badającego) rejestracji z powierzchni głowy emanacji aktywności komórek piramidowych kory mózgowej.

Badanie EEG jest podstawowym badaniem funkcji mózgu - mówiącym zarówno o jego działaniu – lub defektach w działaniu, problemach strukturalnych – organicznych: urazach, uszkodzeniach mechanicznych, metabolicznych, uciskowych ( guzy, tętniaki itp), czy rozwojowych w ramach dojrzewania dziecka. Jest podstawowym badaniem w diagnostyce i leczeniu: padaczki, migreny, problemów rozwojowych dzieci, zaburzeń zachowania, ADHD, zaburzeń koncentracji i uwagi, zaburzeń osobowości i wielu wielu innych dolegliwości.

Badanie EEG wykonywane jest standardowo za pomocą rozmieszczonych na powierzchni głowy w specjalnie wyznaczonych punktach 19 elektrod plus 1-3 elektrod referencyjnych – odniesienia. Potencjały elektryczne rejestrowane przez elektrody przekazywane są do aparatu EEG – obecnie komputerowego – tam zapisywane i obrazowane w postaci krzywych sinusoidalnych – będących różnicami potencjałów pomiędzy dwoma wybranymi elektrodami. Standardowo stosujemy stymulacje: reakcja zatrzymania, fotostymulacja i hyperwentylacja. Obraz EEG interpretuje doświadczony lekarz elektroencefalografista ( po 5000 -7000 ocenionych badaniach).

Badania EEG wykonuje się w czuwaniu – standard u dorosłych i dzieci od 7 r.ż. – i we śnie – standard u dzieci od 0-6 r.ż i starszych oraz dorosłych - wg wskazań lekarskich.

Badanie EEG w czuwaniu to ok 30 minutowy pobyt w gabinecie obejmujący wszystkie czynności formalno organizacyjne oraz diagnostyczne z założeniem elektrod i kilkunasto minutowym zapisem czynności EEG – wykonywane w ciągi dnia.

Badanie EEG we śnie ( w naszej pracowni ) to badanie w porze wieczornej – porze naturalnego snu dziecka, regulowanej cyklem dziennej aktywności hormonalnej i słonecznej, oraz nawykami. Dziecko zasypia w naszej pracowni, wówczas zakładamy elektrody i wykonujemy zapis - 30’ do 2h w zależności od sytuacji. Czas na badanie jest nieograniczony.

Podsumowując: jest to badanie całkowicie bezpieczne, nie obciążające pacjenta oraz nieodzowne w nowoczesnej diagnostyce neurologicznej- szczególnie wieku rozwojowego – dzieci.

lek med Roman Chmylak
kierownik pracowni EEG
dyrektor NZOZ EEG-GRAF

25.01.2013

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ