Wybierz swoją kolorystykę
   

Witamina K posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Wpływa na prawidłową pracę mózgu. Uszczelnia naczynia krwionośne, chroniąc przed krwawieniami. Podawana jest obecnie każdemu nowonarodzonemu dziecku.Witamina K jest wytwarzana przez bakterie, które żyją w jelicie grubym. Dorośli rzadko cierpią na jej niedobór. Inaczej sprawa wygląda w przypadku noworodków: dzieci rodzą się z małym jej zapasem. Dlatego maluszki są bardziej narażone na wystąpienie krwawień np. z pępka czy przewodu pokarmowego.

Do niedawna podawano ją głównie wcześniakom oraz noworodkom urodzonym przez cesarskie cięcie. Obecnie, w pierwszej dobie życia, witaminę K otrzymują domięśniowo wszystkie maluszki. Dodatkowo dzieciom karmionym piersią, od 2 tygodnia życia do końca 3 miesiąca podaje się witaminę K codziennie w postaci preparatu doustnego.

Maluszek karmiony mlekiem modyfikowanym nie potrzebuje dodatkowej suplementacji, gdyż odpowiednią ilość witaminy K otrzymuje wraz z mieszanką. Dziecko karmione systemem „mieszanym” (zarówno piersią jak i mlekiem sztucznym) powinno otrzymywać dawkę witaminy K, ustaloną przez lekarza pediatrę.

Pamiętaj! Podawaj dziecku witaminę K wyłącznie w dawkach które ustali lekarz! Przedawkowanie witaminy może doprowadzić do niedokrwistości, żółtaczki niemowlęcej a nawet uszkodzenia tkanki mózgowej!03.02.2013

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ