Wybierz swoją kolorystykę
   

Problem otyłości dotyczy coraz większej ilości kobiet – nie tylko na świecie ale również w naszym kraju. Statystyki mówią, iż około 50 procent kobiet w Polsce w wieku od 20 do 74 lat ma nadwagę lub jest otyła. Niestety dodatkowe kilogramy odbijają się negatywnie na naszym zdrowiu. Drogie Panie, chcecie zajść w ciąże? Zadbajcie o swoją wagę!Jak wiadomo przyczyn niepłodności jest wiele. Jedną z nich może być zwiększona masa ciała. Ma ona bardzo często negatywny wpływ na przebieg ciąży oraz utrudnia samo zapłodnienie. Duńscy uczeni dowiedli , że nadwaga, a przede wszystkim otyłość (sytuacja gdy wskaźnik masy ciała, czyli BMI, wynosi powyżej 30) znacznie obniżają szansę na poczęcie dziecka - nawet o 30-50 %! Dlatego kobietom planującym dziecko zaleca się zrzucenie dodatkowych kilogramów. Dlaczego?

1. U kobiet mających problem z otyłością częściej stwierdza się nieprawidłowości związane z prawidłowym wydzielaniem i metabolizmem hormonów. Niestety nierzadko skutkuje to problemami z owulacją oraz zaburzeniami w przebiegu cyklu płciowego.

2. Kobiety otyłe częściej cierpią na zespół policystycznych jajników (PCO), którego konsekwencją jest brak owulacji, problemy z miesiączkami a w efekcie kłopoty z zajściem w ciążę.

3. Panie borykające się z problemem otyłości w większym stopniu narażone są na wystąpienie mięśniaków macicy. Te z kolei mogą powodować niepłodność, problemy z zagnieżdżeniem się zarodka a nawet wywołać poronienie!

4. Nadwaga sprzyja spadkowi odporności. A jak wiadomo – częste infekcje nie sprzyjają zapłodnieniu.

Nadwaga i otyłość w znaczny sposób zagrażają ciąży. Zwiększają prawdopodobieństwo choroby zakrzepowej, wystąpienia cukrzycy ciążowej a nawet poronienia czy przedwczesnego porodu. Dlatego jeszcze przez poczęciem warto zainwestować w ruch i dobrą dietę po to by zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia jak i zdrowej ciąży. Nie eksperymentuj jednak z drastycznymi dietami. Gwałtowny spadek masy ciała może spowodować zaburzenia hormonalne, co w konsekwencji może przyczynić się do zaburzeń płodności. W sprawie zbilansowanego jadłospisu warto zwrócić się do specjalisty dietetyka.

Czy dieta wpływa na płodność? Przeczytajcie - wpływ diety na płodność


poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
Przewidywana data porodu:POKAŻ MÓJ KALENDARZ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ